Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
14.09.2022 | Af: Kanal Frederikshavn

Springteam Sæby-gymnast deltager ved EM

Laura Risager er trods sin unge alder en erfaren gymnast, der startede i Østervrå og senere skiftede til Springteam Sæby.
Landsholdsgymnasterne er nu landet i Luxembourg for at blive klar til konkurrence i dag. Blandt de unge deltagere på det danske juniormix-landshold er Laura Risager fra Stenhøj, der efter et år på Vesterlund Efterskole er tilbage i vante rammer hos Springteam Sæby i Sæby Spektrum.

 

Tidligere på året modtog Laura Risager Frederikshavn Kommunes "Godt Gået-pris" for sin udtagelse til juniormix-landsholdet. Prisen blev overrakt af borgmester Birgit S. Hansen

- Det er fantastisk at kunne følge et af klubbens medlemmer helt til tops, og samtidig er det fedt for de unge gymnaster at opleve, at vi også i Nordjylland har mulighed for at være med blandt de bedste gymnaster i landet og forhåbentlig i Europa, siger klubbens PR ansvarlige Rikke Stjerne.

Springteam Sæby krydser alt, hvad der krydses kan, for, at det går gymnasterne på det danske juniormix-landshold godt.

Laura Risager er trods sin unge alder en erfaren gymnast, der startede til team gym i Østervrå og senere skiftede til Springteam Sæby.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Privat

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close