Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
19.11.2020 | Af: Michael Frederiksen

Tennisklub får 250.000 kroner af Salling Fondene

Fra venstre ses varehuschef Claus Bøje, føtex Frederikshavn, formand René Jensen, Frederikshavn Tennisklub, og servicechef Lars Christensen, føtex Frederikshavn.
Frederikshavn Tennisklub modtog i denne uge en donation på 250.000 kroner fra Salling Fondene. Pengene betyder, at klubben bygger endnu en padelbane.

 

I april i år byggede Frederikshavn Tennisklub en padelbane, der for alvor fik frederikshavnernes interesse for sporten til at eksplodere. Nu har klubben så modtaget en donation fra Salling Fondene på 250.000 kroner, så der kan bygges endnu en bane.

Det er føtex Frederikshavn, der indstillede projektet med håbet om, at flere unge vil få glæde af sporten.

I flere år Frederikshavn Tennisklub oplevet en faldende interesse for tennissporten, men da klubben i april etablerede en padelbane, skete der noget uventet. Medlemstallet eksploderede, og klubben er i dag blomstret op på ny. Faktisk er interessen for padel blevet så stor, at klubben har været nødt til at stoppe for tilgangen for nye padel-medlemmer.

Derfor besluttede klubben i samarbejde med føtex Frederikshavn at søge om en donation fra Købmand Herman Sallings Fond, og klubbens præsentation af projektet i Aarhus faldt i god jord. Den ny padelbane skal efter planen stå færdig i april 2021.

Formand René Jensen, Frederikshavn Tennisklub, oplyser, at donationen har kæmpe betydning for klubbens videre eksistens.

- Vi kan slet ikke få hænderne ned. Den ekstra bane betyder, at vi kan åbne op for 80 nye medlemmer i klubben. Dermed kan vi bibeholde interessen hos vores medlemmer og især vores juniorer, som ikke nåede at tilmelde sig sidste runde. Jeg tror faktisk, at det på den lange bane er med til at redde klubben, siger René Jensen.

Varehuschef i føtex Frederikshavn, Claus Bøje, indstillede projektet. For ham er det vigtigt, at der er mange forskellige muligheder for at dyrke sport i Frederikshavn.

- Det er så vigtigt for både ældre og unge at bevæge sig. Derfor giver det rigtig god mening for os at støtte et projekt, der har haft så meget medvind. Der har faktisk ikke været så stor succes i klubben de sidste 20 år. Derfor vil jeg gerne gøre mit for, at succesen kan fortsætte, så især de unge mennesker kan komme ud af værelset og ind på banen. Det er jo ikke alle, der gider spille fodbold, fortæller Claus Bøje og fortsætter:

- Jeg ved, at klubben hele tiden arbejder på at gøre klublivet endnu bedre, og derfor håber jeg, at andre vil give et bidrag, så de også kan få malet klubhuset og få flere midler til renovering og indretning.

Formand René Jensen oplyser, at klubben nu jagter 100.000 kroner mere i tilskud fra fonde eller lignende, så banen kan laves helt uden at påvirke klubbens daglige økonomi.

Det er andet år i træk, at Salling Fondene sender en kvart million kroner til Frederikshavn. Sidste år modtog handels- og virksomhedsforeningen FREDERIK støtte til udendørsscenen på Kalls Torv i den ny gågade.

Padelbanen i Frederikshavn er ét af 13 lokale projekter, der er blevet tildelt en donation af Salling Fondene via føtex. Der er i alt blevet doneret tre millioner kroner, og de 13 projekter er indstillet gennem lokale føtex-varehuse, der har søgt specifikt efter lokale initiativer, som styrker danskernes aktive og sociale liv. Det er fjerde gang, Salling Fondene donerer penge til lokale projekter via føtex.

- Salling Fondene vil være med til at gøre hverdagen bedre, og derfor er det helt naturligt for os at bidrage til projekter, der skaber nye gode, sunde og aktive fællesskaber og rammer. Vi er samtidig glade for, at det er gode projekter i hele landet, vi har mulighed for at støtte, da vi er en fond til glæde for alle danskere, siger Jens Bjerg Sørensen, bestyrelsesformand i Købmand Herman Sallings Fond.

Salling Fondene er eneejer af Salling Group, som driver blandt andet føtex, Netto, Bilka, Salling stormagasiner, BR, Carls jr., Starbucks og Skagenfood og Wupti. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end en milliard kroner.

Læs mere om føtex’ CSR-arbejde her.

 

BillederTilføj billede


FOTO: Kanal Frederikshavn

FOTO: Kanal Frederikshavn

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close