Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
27.11.2020 | Af: Kanal Frederikshavn

Tidligere AaB-spiller skal træne Sæbys andethold

IF Skjold Sæby opruster med ansættelsen af Jan Werther Larsen som træner for klubbens andethold i serie 2.

 

IF Skjold Sæby offentliggjorde tidligere på ugen en tre-årig forlængelse med klubbens førsteholdstræner Nikolaj Dorff.

- Vi har de seneste måneder været på udkig efter en dygtig træner til klubbens andethold, som spiller i serie 2. Vi har målrettet gået efter en trænerprofil, som både har trænererfaring, og som også har bevist, at han kompetencerne til at udvikle vores unge spillere, udtaler Torben Schioldan fra klubbens seniorafdeling.

Muligheden for at hente en kapacitet som Jan Werther Larsen opstod ved et tilfælde. Aftalen gælder for 2021 og 2022.

Jan Werther Larsen, som er 47 år og bosiddende i Aalborg, har selv spillet fodbold i AaB og Vejgaard, hvor tre korsbåndsskader satte en tidlig stopper for fodboldkarrieren.

Han har senest været træner for Aabybros serie 1. På hans CV står blandt andet træner for AaB’s DS-hold fire et halvt år og træner for Aalborg Frejas JS-/DS-hold i fem år.

- Med ansættelsen af Jan Werther Larsen styrker vi helt klart vores trænerteam i seniorafdelingen med en træner, som indeholder de samme værdier, som vi står for som klub. Vi får en træner med en bred erfaring med fokus på udvikling af spillere, så de bliver den bedste version af sig selv, som er målet med en ansættelse af Jan. Vi har rigtig mange unge spillere i vores seniorafdeling og flere på vej fra vores nuværende U17-hold. Samtidig oplever vi, at mange unge spillere søger til vores klub i øjeblikket. Dette er vi naturligvis rigtig glade for, hvilket bekræfter, at vi som klub arbejder seriøst med udvikling af vores spillere og har nogle sunde værdier, siger Torben Schioldan.

Jan Werther Larsen tiltræder officielt 1. januar 2021, men vil være på træningsbanen allerede her i løbet af december.

Han afløser frederikshavneren Brian Petersen, som dermed kun stod i spidsen for Sæbys DS-reserver i én sæson.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close