Mobil version Gør Kanal Frederikshavn til min startside
 
29.06.2020 | Af: Kanal Frederikshavn

Tidligere divisionsspillere skal træne FfI's U10-12

FfI Teknikskole er et nyt tilbud i FfI Fodbold, hvor tidligere divisionsspillere én gang om ugen træner klubbens U10- og U12-spillere.

 

FfI Teknikskole begynder i august. Der er tale om en teknisk træning - udover den normale holdtræning.

Trænerstaben til denne FfI Teknikskole består af Per Svensson, Ole Nielsen, Per Knudsen, Flemming Guldager, Steen Hjelm, Christian Andersen, Patrick Jensen, Ruben Christiansen, Christian Kærsgaard, Preben Sørensen, Frank Nielsen, Søren Larsen og Casper Klingenberg.

Kvaliteten af trænerstaben er derfor sikret på et virkelig højt niveau. Tilsammen er der cirka et par tusinde førsteholdskampe som enten spiller eller træner bagved denne gruppe.

- Dette nye tilbud er vi utrolig glade for, og det er fantastisk, at vi kan tilbyde denne ekstra træning til vores medlemmer. Derudover viser det meget om vores klub, at der er så mange tidligere trænere/spillere, som vil hjælpe med denne træning. Det er vi stolte over, udtaler formand Anders Brandt.

 

BillederTilføj billede

Der er desværre ingen fotos/videoklip til denne nyhed.

 

Kommentarer

Del denne artikel

Flere nyheder

Indlæser nyheder
Close