17-årig dommer i Cup No.1: Mit mål er at komme til en EM- eller VM-slutrunde
17-årige Felix Guldmann fra Aarhus er dommer i Cup No.1, FfI's internationale ungdomsturnering i fodbold. Efter kun to år som dommer er han allerede rykket op i serie 2, og ambitionerne er store.
- Jeg drømmer om, hvis det er muligt, at ende på den helt store scene, det vil sige enten til en VM- eller EM-slutrunde, siger Felix Guldmann til Kanal Frederikshavn.
I første omgang er målet dog at ramme Superligaen, når han bliver 25 år.
Han tog sit dommerkort i forbindelse med en skade for et par år siden, og herefter er det gået stærkt. Efter sommerferien dømmer han i serie 2.
- Det har noget at gøre med mine ambitioner og villighed til at dømme og udvikle mig. Jeg undersøger meget, hvordan jeg kan udvikle mig og blive bedre. Det kan være at se andre dommere og spare med dem, siger Felix Guldmann.
Han følger lige nu med store interesse VM i USA, Canada og Mexico, og han lægger ikke skjul på, at øjnene især er rettet mod dommerpræstationerne.
- Jeg kigger på dommernes kropssprog, og hvordan de håndterer pressede situationer.
Torsdag formiddag dømte Felix Guldmann en topkamp i U19 for drenge. Understed IF mødte Toten FK fra Norge. Selv om det var en ungdomskamp, var flere af spillerne ældre end Felix Guldmann.
- Det er fedt, udfordrende og sjovt. Jeg kan godt lide at lade dem gå til den og spille fodbold, for det er det, de er her for. Der er ingen grund til at fløjte kampen i stykker, mener den unge aarhusianske dommer.
Han er én af 84 dommere i Cup No.1. De kommer alle fra Danmark, og det betyder ifølge Felix Guldmann, at der er et stort sammenhold.
Med hold fra 18 nationer kræver det også, at han kan tale engelsk til spillerne, ligesom Cup No.1 er god træning for dommernes kropssprog.




































