Gå til hoved-indhold
20. juni 2025 - kl. 11.06

Årets Sommerfest i Den Lille Børnehave, som snart fylder 60 år

  • 1 af 3
  • 2 af 3
  • 3 af 3
Af: Michael Frederiksen

Årets sommerfest blev igen en vellykket en af slagsen i Den Lille Børnehave, der ligger trygt og godt på hjørnet af Suensonsvej og Jørgen Brøndlundsvej i Frederikshavn.

- Det ser vi hver dag, når glade børn og forældre kommer ind af døren til en dejlig dag med leg, mulighed for gode sociale relationer og trygge voksne, der skaber gode rammer for det gode børneliv, siger institutionsleder Elsebeth Horsholt.

Fredag 13. juni var ekstra god, da Den Lille Børnehave igen afviklede sin sommerfest for børn, søskende og forældre. Det er en af mange traditioner i børnehaven.

- Et dejligt stort fremmøde gør, at vi føler god opbakning til hele vores arbejde i børnehaven. Til sommerfesten var der mulighed for at prøve ansigtstryk, fiskedam, kastemaskine og guldgraveri. Der blev brugt mange børnebilletter i de forskellige boder, og også kaffe, kage, popcorn og slushicemaskinenboden blev besøgt flittigt. Familierne havde selv madkurven med, som blev nydt på tæpperne i det gode vejr, fortæller Elsebeth Horsholt.

Der var en sjov forældrekonkurrence stuerne imellem, hvor der skulle køres på løbehjul, samles puslespil med handsker på og gå balance. Der blev kæmpet om en flot pokal, som nu står og pynter ved Solsikkerne indtil næste sommerfest.

Det amerikanske lotteri, hvor bestyrelsen og forældre havde været rundt og samle gevinster ind, blev hurtigt udsolgt.

- Stor, stor tak til alle forretninger, der har doneret gevinster. Vi er så heldige, at overskuddet går til vores årlige forårstur til Skagen, som også har været en tradition i mange år, siger Elsebeth Horsholt.

Hun glæder sig allerede til næste fest, som finder sted 1. oktober. Her fylder Den Lille Børnehave 60 år. Børnehaven var i mange år kendt som Røde Kors Børnehave.

- Det er en stor dag, som skal fejres med manér. Måske er det den ældste børnehave i Frederikshavn, men vi er så klar til mange flere år endnu. Den Lille Børnehave ønsker at give børn en god og tryg start på livet, fastslår institutionslederen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...