Gå til hoved-indhold
06. april 2026 - kl. 00.04

Aftenshopping med forårskriller hos XL-BYG Elling Tømmerhandel

  • 1 af 1
Af: Peter Marquard

Torsdag 9. april har XL-BYG Elling Tømmerhandel sit populære XL-AFTENSALG, når det lokale byggemarked slår dørene op fra kl. 18.00-21.00. Samtidig arbejdes der bag kulisserne på højtryk til den store 60-års jubilæumsfest lørdag 30. maj.

- Vi ser igen frem til en hyggelig aften sammen med vores kunder. Traditionen tro får vi besøg af en række af vores egne leverandører. Det gælder blandt andet Wimex, der laver komposithegn, Tec7 kommer med deres rengøringsprodukter og RYOBI vil også være til stede og præsentere deres el-værktøj og havemaskiner. Derudover kommer Backyard Living også og præsenterer deres bud på grill til den kommende grillsæson og så vil der være smagsprøver på specialøl fra Skagen Bryghus, fortæller Toke Juhl Nissen fra XL-BYG Elling Tømmerhandel.

XL-BYG Elling Tømmerhandel får også besøg af en række lokale butikker.

- Gourmet-Butikken og Emilievejs Fisk kigger forbi med smagsprøver, ligesom Matas Midtpunkt, Uggerhøj og Vendsyssel Bloddonorer kommer forbi med spændende produkter. Som altid står Mogens Pølsevogn klar med pølser. Normalt kigger cirka 1.000 mennesker forbi til de populære XL-AFTENSALG, så det håber vi selvfølgelig også på denne gang. Når vi laver noget – sker der noget, og jeg tror, at det er årsagen til, at vores kunder gang på gang kigger forbi til vores aftensalg, siger Toke Juhl Nissen.

Stor 60-års jubilæumsfest i maj
XL-BYG Elling Tømmerhandel plejer normalt også at have aftensalg i starten af maj.

- Det er aflyst i år, da vi varmer op til den helt store 60-års jubilæumsfest lørdag 30. maj, hvor vi skal fejre den store dag med kunder, leverandører og medarbejdere. Det er en dag, som vi har planlagt i lang tid, og som vi ser frem til med stor glæde. Kunderne kan godt allerede nu sætte X i kalenderen, det bliver nemlig STORT.

I forbindelse med XL-AFTENSALG er der udgivet en avis med lutter gode tilbud.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...