Gå til hoved-indhold
07 februar. 2024

Aldersgrænsen på selvbetjente biblioteker fastholdes på 12 år

  • 1 af 1
    - Vi lytter bestemt til administrationen, men i dette tilfælde er vores holdning, at de få ikke skal ødelægge det for de mange, siger Peter Laigaard (C), formand og Kultur- og Fritidsudvalget i Frederikshavn Kommune.
Af: Michael Frederiksen

Politikerne i Kultur- og Fritidsudvalget i Frederikshavn Kommune besluttede i går at fastholde aldersgrænsen for brugere af de selvbetjente biblioteker. Det vil sige, at grænsen IKKE ændres fra 12+ til 15+, som Center for Kultur & Borgerservice indstillede med virkning allerede fra 1. marts i år.

- Vi lytter bestemt til administrationen, men i dette tilfælde er vores holdning, at de få ikke skal ødelægge det for de mange. Bibliotekerne er et kæmpe kulturtilbud, siger Peter Laigaard (C), formand og Kultur- og Fritidsudvalget i Frederikshavn Kommune.

Baggruden for forslaget er, at brugere af det selvbetjente bibliotek og personalet oplever udfordringer med adfærden hos de mindre børn og unge, når de besøger det selvbetjente bibliotek (hverdage fra kl. 18.00-21.00, lørdage efter kl. 13.00 og søndage).

- Vi er enige i udvalget om, at en socialpædagogisk indsats skal løse problemerne på bibliotekerne. Jeg var selv på biblioteket på Frederikshavn i aftes, og her mødte jeg både medarbejdere fra vores gadeteam og fritidsklubben HotSpot, fortæller Peter Laigaard.

Biblioteket har undersøgt aldersgrænserne for brugerne af det selvbetjente bibliotek i andre kommuner i Region Nordjylland. Konklusionen er at Frederikshavn og Læsø er de kommuner, som har den laveste aldersgrænse på 12+ år. 15-16 år er den mest udbredte aldersgrænse.

 

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...