Gå til hoved-indhold
19. april 2024 - kl. 14.04

Autisme på Toppen: Bliv bedre til at sætte grænser og stå fast

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Autisme på Toppen sætter torsdag 25. april fokus på Grænser og Samtykke, når der er møde i foreningens ungecafe. 

- Vi har i medierne set, at mange børn og unge møder en grænseoverskridende adfærd i mødet med andre. Derfor synes vi, det er vigtigt, at vi også her i vores forening interesserer os for, hvordan vi kan blive bedre til at sætte grænser og hjælpe hinanden med at stå fast, siger Mona Petersen, formand for Autisme på Toppen.

Foreningen har derfor inviteret specialpædagogisk konsulent og seksualvejleder Mette Bang fra Autismecenter Nord-Bo til at gøre de fremmødte klogere på egne og andres grænser, og på hvordan vi giver samtykke til hinanden. Hvordan skaber vi et trygt og tillidsfuldt miljø, hvor man kan udtrykke sine grænser på en klar og respektfuld måde?

- Denne aften vil der være et oplæg for alle, som har interesse i at få viden om, hvordan vi sammen sætter fokus på dette relevante emne – også i forhold til vores unge med særlige behov. I oplægget vil der blive tage udgangspunkt i de unges spørgsmål, eksempler og dilemmaer, siger Mona Petersen.

Mødet finder sted i Gimle på Baldersvej 11 i Frederikshavn fra kl 18:30-21:00. Tilmelding og betaling (150 kroner) til Mona Petersen på MobilePay: 29466535.

Autisme på Toppen er en frivillig forening i Frederikshavn, som den sidste torsdag i hver måned holder en café for unge over 15 år med en autismediagnose. Her er der mulighed for at møde hinanden og danne nye relationer. Der kommer unge fra hele kommunen - Skagen, Aalbæk, Sæby og Frederikshavn.

I foreningen tilbydes der sociale arrangementer, som de unge er med til at vælge.

- Vi ønsker at bidrage til, at personer med autisme og deres familier kan få viden om autisme, hvilket vi blandt andet gør ved at skabe nogle rammer, hvor alle kan være med. Der er bålhygge, mindfulness, temaaftner, spis sammen, besøg af borgmesteren, alkoholfrie fester, weekendtur, biograf, halloweenaften, juleafslutning med mere, fortæller Mona Petersen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...