Gå til hoved-indhold
16. juni 2025 - kl. 15.06

Eventyrlig opgradering af Quality Hotel The Reef i Frederikshavn

  • 1 af 9
    Her ses en del af receptionsområdet.
  • 2 af 9
    Det er her, at hotellets gæster spiser morgenmad og buffet.
  • 3 af 9
    Dette område er både for konferencegæster og andre, som har lyst til at hygge sig.
  • 4 af 9
    Et fællesområde, hvor hotellets gæster og andre har mulighed for at slappe af.
  • 5 af 9
    Det internationale arkitektfirmaet Stylt Trampoli AB i Göteborg har haft ansvaret for The Reef 2.0.
  • 6 af 9
    Der er virkelig knald på farverne i Quality Hotel The Reef.
  • 7 af 9
    Restaurantgæster og andre, der har lyst, kan spise udenfor, når vejret er godt.
  • 8 af 9
    Quality Hotel The Reef er indtil videre det eneste Quality-hotel i Danmark.
  • 9 af 9
    Alle konferencerum er renoveret, og den caribiske stemning er nem at få øje på.
Af: Michael Frederiksen

Quality Hotel The Reef i Frederikshavn har det seneste år gennemgået en omfattende renovering. Nu står hotellet færdigrenoveret og byder gæster og besøgende velkommen til en ny reception og fællesområder, et nyt restaurantkoncept samt et opgraderet vandland. Det tropiske vandland genåbnede i dag, og hotellet er nu i fuld drift.

Siden 1987 har det velkendte hotel i Frederikshavn været en vigtig aktør i regionens turisme og et attraktivt rejsemål for børnefamilier i hele Norden. Hotellet ejes af Stena Line og drives af Strawberry under varemærket Quality Hotel.

- Vi er glade og stolte over at have afsluttet en milepæl i hotellets historie. Renoveringen har haft gæsteoplevelsen i centrum og er forløbet helt efter planen. Vi er meget tilfredse med resultatet. Quality Hotel The Reef er nu en endnu stærkere attraktion og vil fortsætte med at tiltrække gæster til Frederikshavn. Vi ser frem til et fortsat godt samarbejde med Strawberry, siger Christina Bromander, Trade Director hos Stena Line.

Renoveringen, der begyndte i november, er et samarbejde mellem Stena Line og Strawberry. Resultatet er blandt andet en ny lobby med tilhørende bar, et helt nyt restaurantkoncept og en opgradering af det populære vandland med ny lys- og lydteknologi, nye møbler og forbedrede omklædningsfaciliteter. Hotelværelserne blev renoveret i 2020, og de resterende 18 værelser er nu færdiggjort som en del af det afsluttede arbejde.

- Quality Hotel The Reef i Frederikshavn har i mere end 30 år været et populært rejsemål for generationer. Med en fantastisk beliggenhed i Nordjylland tilbyder hotellet en helhedsoplevelse ud over det sædvanlige for feriegæster, sportsgrupper og familier. Her kan man tjekke ind og drømme sig væk i en magisk atmosfære, hvor alt er gjort klar til en uforglemmelig ferie, siger Petter A. Stordalen, ejer af Strawberry.

Hotellets restaurant er nu The Social Bar & Bistro – et populært koncept med klassiske retter og nordiske sæsonråvarer. Derudover er der blevet skabt nye zoner på hotellet, herunder en konferenceafdeling med karaokerum og shuffleboards, et nyt spillerum med brætspil samt en særlig teen-lounge med arkademaskiner. Hotellet fremstår nu med et helt nyt udtryk – dog med den klassiske caribiske stemning bevaret.

Hotelchef Marianne Bredevang glæder sig over, at renoveringen er gennemført og fremhæver flere højdepunkter, som gæster og besøgende nu kan opleve.

- Vi har haft store ambitioner for dette projekt, og vi er utroligt stolte over, at det nu er realiseret. Hotellet er blevet rigtig flot med flere nye tiltag, der vil løfte gæsteoplevelsen yderligere. Den nye reception og restaurant er i sig selv en perle. Vi er selvfølgelig også meget glade for, at det populære vandland er blevet opgraderet. Vi er sikre på, at hotellets løft vil blive godt modtaget af både gæster og lokalbefolkningen i Frederikshavn, siger Marianne Bredevang.

Quality Hotel The Reef har 210 værelser (Nordjyllands største hotel), vandland med 10 pools, konference- og eventfaciliteter, fitnessrum, restaurant, bar samt parkeringshus med ladestandere til elbiler. Det populære tropiske vandland åbnede igen mandag 16. juni, og hotellet er nu i fuld drift efter den gennemgribende renovering.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...