Gå til hoved-indhold
10 februar. 2024

Finnur Larsen udnævnt til æresmedlem i Vendsyssel Fodbolddommerklub

  • 1 af 1
    Formand Michael Kristensen fortalte flere sjove anekdoter om Finnur Larsen (t.h.) i forbindelse med udnævnelsen.
Af: Michael Frederiksen

En stolt og rørt Finnur Larsen fra Frederikshavn blev i aftes udnævnt til æresmedlem i Vendsyssel Fodbolddommerklub. Det skete på klubbens årlige generalforsamling i Østervrå Idræts- og Kulturcenter.

Finnur Larsen blev kaldt op for at modtage 50-års jubilæumsnålen, men han blev bedt om at blive stående, for klubbens formand, Michael Kristensen, havde mere på hjertet.

- Finnur er et stort aktiv for Vendsyssel Fodbolddommerklub, hvor han er respekteret blandt kollegaer og klubber. Han har altid nydt at komme ud i de mindre klubber, hvor der efter kampen er plads til en snak og en øl, sagde formanden.

Finnur Larsen var en af de første dommere i VFK, der dømte futsal, og han er stadig aktiv på den front, samtidig med han dømmer næsten 100 kampe om året udendørs.

I gamle Frederikshavn Fodbolddommerklub havde Finnur Larsen en stor rolle gennem mange år. Han var den første dommer i Frederikshavn Fodbolddommerklub til at runde 1500 kampe. Han havde sin storhedstid i Danmarksserien og var på et tidspunkt på linjen i landets højeste række, 1. division.

I over 10 år var han en højt respekteret kampfordeler i Frederikshavn og havde den vigtige daglige kontakt med dommerne.

Han var i 10 år kampfordeler til Dana Cup i Frederikshavn, hvor han på et tidspunkt truede med, at der ikke ville blive påsat dommere til resten af turneringen.

- Sagen var, at en israelsk klub var med til Dana Cup, og de havde Abraham Klein med, der var tidligere Fifa-dommer fra 1965 til 1982. Han havde dømt ved tre VM-slutrunder, hvor han i 1978 fik kampen om tredjepladsen ved VM i Argentina mellem Brasilien og Italien. Selvom det var flere år siden, den tidligere Fifa-dommer havde dømt, så ville udvalget fra cuppen have, at Abraham Klein skulle dømme en finale. Dommerpåsætteren sagde, hvis han skulle dømme finale, så fik cuppen ikke påsat dommere resten af stævnet. Behøver jeg sige, at Abraham Klein ikke kom i aktion på Frederikshavn Stadion, smilte Michael Kristensen.

At det er blevet til så mange år som dommer, var nok ikke sket i dag, hvis man var blevet udsat for den behandling, som Finnur Larsen fik i sin debutkamp. 

Den foregik i Statsfængslet Kragskovhede, og efter noget tumult med et par spillere, som havde fået sig en advarsel, blev det for meget for en af de indsatte, der slog dommeren i brystet.

Flere år senere var valget mellem en linjedommeropgave på Aalborg Stadion i 1. division eller en tur med familie og venner til Mallorca. Dommerens familie ville gerne til Mallorca, men han sagde nej. 

Dommergerningen skulle passes, og kampen på Aalborg Stadion var for meget til at man kunne tage på ferie. Flyet afgik fra lufthavnen med kurs mod de varmere himmelstrøg, og da fodboldtasken skulle pakkes, og turen skulle mod Aalborg, blev det et forfærdeligt snevejr. Det betød, at 1. divisionskampen blev aflyst, så hverken fodbold eller charterferie til dommeren.

- Det siger meget godt om Finnur, at fodbolden altid er kommet først, mener Michael Kristensen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...