Gå til hoved-indhold
13. august 2025 - kl. 00.08

Forslag: Nedlæg Den Lille Børnehave og Thorshøj Idrætsbørnehave

  • 1 af 2
    Den Lille Børnehave - tidligere kendt som Røde Kors Børnehave - fylder 1. oktober 60 år.
  • 2 af 2
    - - At lukke børnehuset er ikke kun et tab for børnene – det er et tab for hele Thorshøj, mener Geir Kåsa fra Thorshøj, næstformand for Distriktsrådet i Frederikshavn Kommune.
Af: Michael Frederiksen

Den Lille Børnehave på Suensonsvej i Frederikshavn, tæt på Nordstjerneskolen, og Thorshøj Idrætsbørnehave er pludselig lukningstruet, fordi Børne- og Ungdomsudvalget skal finde besparelser i år, som dækker et merforbrug på 3,5 millioner kroner i 2025.

Den Lille Børnehave er en selvejende institution med driftsoverenskomst med Frederikshavn Kommune. Institutionen har kapacitet til 45 børnehavebørn.

Budgettet til vedligeholdelse og drift af Den Lille Børnehaves bygning lyder på 370.000 kroner om året.

Forslaget går ud på at opsige driftsoverenskomsten med Den Lille Børnehave med virkning fra 1. september 2026. Der er et faldende børnetal i Frederikshavn by, hvorfor der er kapacitet i de kommunale børnehaver. Opsigelsen vil medføre en årlig besparelse på 370.000 kroner fra 2027 og frem.

Thorshøj Idrætsbørnehus har kapacitet til 30 børnehavebørn og 12 vuggestuebørn. Kommunens budget til vedligeholdelse og drift af Thorshøj Idrætsnbørnehus' bygning er 655.000 kroner. Ved at opsige driftsoverenskomsten med virkning fra 1. december 2026 sparer kommunen 655.000 kroner fra 2027 og frem.

Børnene fra Thorshøj vil blive tilbudt pladser i Bødkergården (Østervrå) og Hørby Børnehus, som ligger henholdsvis fire og fem kilometer fra Thorshøj.

Geir Kåsa fra Thorshøj er næstformand i Distriktsrådet i Frederikshavn Kommune. Han skriver på Facebook, at Thorshøj Idrætsbørnehus er mere end en institution.

- Her skabes tryghed, lokal tilhørighed og stærke fællesskaber. Børnehuset er en central del af landsbyens liv og samarbejder rigtig godt med blandt andet Thorshøj Borgerforening, Thorshøj Gl. Skole, Try-Thorshøj Boldklub og Try-Thorshøj Pensionistforening. Børnene deltager aktivt i lokale arrangementer, hjælper med opgaver og er med til at planlægge aktiviteter. På den måde bygger vi bro mellem generationer og giver de unge en naturlig indgang til det frivillige foreningsliv, påpeger Geir Kåsa.

Han opfordrer politikerne til at bruge fornuften og lade Thorshøj Idrætsbørnehus være.

- At lukke børnehuset er ikke kun et tab for børnene – det er et tab for hele Thorshøj. En besparelse på 655.000 kroner om året koster os langt mere i liv, fællesskab og fremtid. Vi siger nej til at spare på børnene og ja til at investere i vores landsbyliv. Der knokles ude i de små landsbyer for at skabe noget nyt, tiltrække flere børnefamilier og være et trygt og godt sted man kan vokse op i et dejligt fællesskab, understreger Geir Kåsa.

Børne- og Ungdomsudvalget drøfter besparelserne i næste uge. Socialdemokratiet, der har flertal i udvalget, har allerede sagt, at Thorshøj Idrætsbørnehave er afgørende for at fastholde liv og aktivitet i oplandsbyerne.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...