Gå til hoved-indhold
18. september 2026 - kl. 09.09

Frederikshavn Boligforening overtager 60 almene boliger på Caspershus fra Alabu Bolig 

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Alabu Bolig, Frederikshavn Boligforening og den selvejende institution Caspershus har indledt et samarbejde om, at de 60 almene ældreboliger på Caspershus overdrages til Frederikshavn Boligforening pr. 1. juli 2027. Overdragelsen skal sikre en langsigtet, lokalt forankret løsning med fokus på tryghed for beboere, pårørende og medarbejdere. 

 

Baggrunden er Alabu Boligs strategiske ønske om at samle organisationens aktiviteter omkring Aalborg-området.

Bestyrelsen for den selvejende institution Caspershus blev orienteret på møde i august 2026. For bestyrelsen er det afgørende, at overdragelsen sker i en proces med fokus på tryghed og kontinuitet for beboere, pårørende og medarbejdere.

For Alabu Bolig understøtter løsningen organisationens strategiske retning og sikrer samtidig en stærk lokal forankring af boligerne.

- Vi er glade for, at Frederikshavn Boligforening ønsker at videreføre opgaven, og at der er afsat god tid til en grundig overgang, siger Klaus Ringgaard, direktør i Alabu Bolig.

Parterne planlægger en overgangs- og implementeringsperiode i første halvår 2027. Her skal der ske en  grundig overlevering af viden, opgaver og relationer, ligesom beboere, pårørende og medarbejdere vil blive informeret løbende.

Frederikshavn Boligforening vurderer, at boligerne på Caspershus naturligt kan indgå i boligforeningens 
eksisterende drift og administration i Frederikshavn Kommune.

- Vi glæder os til at byde beboerne på Caspershus velkommen i Frederikshavn Boligforening. Det vigtigste for os er, at beboere, pårørende og medarbejdere oplever en tryg og veltilrettelagt proces, siger Fie Mølholt, formand for Frederikshavn Boligforening.

Den videre proces
Overdragelsen er godkendt af Alabu Boligs organisationsbestyrelse og har fået opbakning i Frederikshavn 
Boligforening. Den videre proces omfatter blandt andet behandling i Frederikshavn Boligforenings 
repræsentantskab og efterfølgende endelig godkendelse i Frederikshavn Byråd.

Målsætningen er, at overdragelsen gennemføres pr. 1. juli 2027. Indtil da vil de berørte parter blive 
orienteret løbende, så processen opleves åben, tryg og gennemsigtig.

Fakta 
• Caspershus omfatter 60 almene ældreboliger i Frederikshavn. 
• Boligerne er i dag organiseret under Alabu Bolig. 
• Der arbejdes mod en overdragelse til Frederikshavn Boligforening pr. 1. juli 2027. 
• Der planlægges en længere overgangs- og implementeringsperiode i første halvår 2027 med fokus 
på tryghed, information og overlevering. 
• Overdragelsen skal godkendes af Frederikshavn Boligforenings repræsentantskab 
• Overdragelsen kræver endelig godkendelse af Frederikshavn Byråd i henhold til lov om almene 
boliger.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...