Gå til hoved-indhold
10. marts 2024 - kl. 00.03

Frederikshavn Havkajakklub holder kursus for nye kajakroere i foråret 2024

  • 1 af 5
  • 2 af 5
  • 3 af 5
  • 4 af 5
  • 5 af 5
Af: Michael Frederiksen

Som kajakroer har man mulighed for at opleve og se naturen fra andre sider, end man måske ellers er vant til, idet man kan komme rundt i kajak mange steder, hvor man ellers ikke har mulighed for at komme. I en kajak behøver du ikke meget vand under kølen for at komme frem på vanskelige steder.

Frederikshavn Havkajakklub har været rundt på mange åer i Nordjylland og fjorde rundt i Danmark, og klubben har været på havet mange steder, inklusive naturligvis det dejlige rovand omkring Frederikshavn.

- Frederikshavn Havkajakklub er en god klub med et stærkt klubliv, hvor det sociale er i højsædet – udover det med at ro i kajak og opleve naturen. Vi har fællesroninger to gange ugentligt i sommerhalvåret, og en gang ugentligt i vinterhalvåret. Vi har kajak-grill, når vejret er til det i sommerhalvåret, vi har kajak-yoga, virksomhedsbesøg, svømning i svømmehal, kajak-vintertræning i svømmehal og mange andre aktiviteter til at understøtte det sociale sammenhold i klubben, fortæller formand Hans Chr. Højslet.

I år planlægger klubben en tur på Ryå, en sommertur til Fjällbacka i den svenske skærgård, en telttur til Sæby/Voersaa, en fælles rotur med Sæby Roklub, en rotur på Århus Å op igennem byen og mange andre spændende aktiviteter.

- Vi holder kursus for nye roere i foråret 2024, startende med et orienteringsmøde 24. april på Frederikshavn Marina, hvor vi holder til. Selve kurset starter med svømmehalstræning 26. maj, hvorefter der er fire træningsaftener og en klubtur afsluttende med en frironingsprøve, hvor man viser, at man har lært de basale kajak-teknikker. Når man har roet 100 kilometer sammen med erfarne instruktører og andre klubmedlemmer, er man "friroet" og kan selv bevæge sig på vandet i én af klubbens mange klubkajakker, oplyser Hans Chr. Højslet.

Hvis du skulle være interesseret i at komme med på kursus, kan du tilmelde dig på klubbens hjemmeside.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...