Fysioterapeut-konflikt breder sig til Sjælland
I morgen er det tre måneder siden, at 12 fysioterapeuter hos BeneFiT Nord i Frederikshavn og Sæby begyndte deres strejke. Konflikten breder sig nu til andre dele af landet. Fysioterapeuternes Fagforening har sendt konfliktvarsel til Næstved Rygcenter.
Fysioterapeuternes Fagforening har i denne uge sendt konfliktvarsel til Danske Fysioterapeuter. Det sker, fordi Næstved Rygcenter har afvist at indgå overenskomst for de ansatte fysioterapeuter og i stedet henvist til sin arbejdsgiverforening, Danske Fysioterapeuter.
Dermed breder konflikten, der siden 15. maj har ført til strejke hos BeneFiT Nord i Frederikshavn og Sæby, sig til andre dele af landet.
Fysioterapeuternes Fagforening kræver overenskomster med de private klinikker, hvor deres medlemmer er ansat. En del klinikejere har allerede indgået aftaler, men andre afviser ofte med henvisning til, at de er organiseret i Danske Fysioterapeuter, som også fungerer som arbejdsgiverforening.
- Nu er det altså vores egen gamle fagforening, som vi har sendt konflikvarsel til. Det siger noget om kompleksiteten, og det viser også, at Danske Fysioterapeuter ikke er en fagforening, som bakker fysioterapeuterne op, udtaler Signe Lærke Børsting, formand for Fysioterapeuternes Fagforening.
Hun understreger, at overenskomster er en central del af den danske model. Her fastsættes løn- og arbejdsvilkår af arbejdsmarkedets parter – ikke gennem lovgivning. En overenskomst sikrer blandt andet mindsteløn, pension, barsel, løn under sygdom og ret til at få behandlet uenigheder i det fagretslige system, og fagforeningen kan tage en sag helt op til Arbejdsretten.
- Vi er klar til at gå hele vejen for vores medlemmer. Hvis arbejdsgiverne ikke vil tegne overenskomst, bruger vi de redskaber, den danske model giver os – inklusive konfliktvarsel og strejke, fastslår Signe Lærke Børsting.
Fysioterapeuternes Fagforening blev stiftet i november 2024 af fysioterapeuter, som længe havde kæmpet for, at Danske Fysioterapeuter skulle arbejde for overenskomster i privat praksis.
Siden da har Fysioterapeuternes Fagforening indgået flere overenskomster og rejst krav om mange flere. Strejken i Frederikshavn og det nye konfliktvarsel i Næstved er de første åbne konflikter, og flere kan være på vej, hvis der ikke indgås overenskomster.
- Danske Fysioterapeuter er arbejdsgivernes organisation, og det bliver tydeligt i sager som denne. De modsætter sig overenskomster og står på arbejdsgivernes side, mener Signe Lærke Børsting.
Hun havde håbet, at strejken i Frederikshavn og Sæby kunne afblæses på den anden side af sommerferien. Fysioterapeuternes Fagforening og Dansk Erhverv, som repræsenterer BeneFiT Nord, forhandlede i denne uge, men uden at nå frem til en løsning.
- Vi rykker os, men ikke med den hast, som vi ønsker, siger Signe Lærke Børsting til Kanal Frederikshavn.
Så længe, at der er fremdrift i forhandlingerne, vil man dog ikke opleve demonstrationer eller lignende foran BeneFiT Nord i Frederikshavn og Sæby.
Fysioterapeuternes Fagforening
• For fysioterapeuter ansat i privat praksis og studerende
• Arbejder for overenskomster i hele privat praksis
• Uafhængig af arbejdsgivere
• Er medlem af Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) og Serviceforbundet
Danske Fysioterapeuter
• Branche- og arbejdsgiverforening for klinikejere
• Har overenskomster for fysioterapeuter i det offentlige
• Tegner ikke overenskomster for ansatte i privat praksis