Gå til hoved-indhold
22. maj 2025 - kl. 10.05

Fysioterapeut-strejke har varet en uge: Demonstration på tirsdag

  • 1 af 2
  • 2 af 2
    - Jeg er overrasket over, at jeg ikke har hørt noget fra Dansk Erhverv. Det er virkelig ærgerligt, at de ikke kan se rimeligheden i at komme tilbage til forhandlingsbordet, mener formand Signe Lærke Børsting, Fysioterapeuternes Fagforening.
Af: Michael Frederiksen

12 fysioterapeuter i BeneFiT Nord i Frederikshavn og Sæby har nu strejket en uge. Tirsdag i næste uge arrangerer deres fagforening, Fysioterapeuternes Fagforening (FF), demonstration foran BeneFiT Nord i Frederikshavn. Konkliften er blevet skærpet i denne uge, idet BeneFiT Nord ifølge FF har hentet mindst én fysioterapeut til Frederikshavn, som påtager sig konfliktramt arbejde.

- En hjemmepatient på 86 år forsøgte sammen med sin datter at ringe til BeneFiT Nord for at aflyse sin tid i sympati med de strejkende fysioterapueter. Det lykkedes dog ikke at komme igennem. I stedet for dukkede der en fysioterapeut fra en anden BeneFiT-afdeling op. Han fik dog det glatte lag. Hun kaldte ham blandt andet for en skruebrækker og bad ham om at gå, fortæller Signe Lærke Børsting, formand for FF.

Hun er skuffet over, at andre fysioterapeuter tager konflikramt arbejde, og det forbedrer ikke ligefrem forhandlingsklimaet mellem parterne. 

Indtil videre er der ikke optræk til forhandlinger med FF og Dansk Erhverv, som repræsenterer BeneFiT Nord.

- Jeg er overrasket over, at jeg ikke har hørt noget fra Dansk Erhverv. Det er virkelig ærgerligt, at de ikke kan se rimeligheden i at komme tilbage til forhandlingsbordet, mener Signe Lærke Børsting.

Hun har dog stadig et håb om, at det sker, for så vil BeneFiT Nord ifølge FF-formanden pludselig kunne kalde sig en "foregangsklinik", som gik forrest i kampen for at skabe ordentlige løn- og arbejdsvilkår for privatansatte fysioterapeuter.

Men indtil videre er der intet sket, og derfor er der planlagt en demonstation på tirsdag 27. maj kl. 13.00-15.00 foran BeneFiT Nord på Knivholtvej 2B i Frederikshavn.

- Vi står fast: Alle har ret til en overenskomst. Derfor samler vi fagbevægelsen, lokalbefolkningen og alle, der støtter anstændige forhold, til en fælles markering, oplyser Signe Lærke Børsting. 

Følgende fagforeninger har tilkendegivet deres opbakning: FH Nordjylland, FOA, 3F, Malernes Fagforening og HK.

- Denne sag handler ikke kun om fysioterapeuter. Det handler om retten til kollektive aftaler og ordentlige arbejdsforhold. Alle er velkomne, medlemmer, kolleger fra andre fag, borgere – ja, alle der vil vise solidaritet og stå skulder ved skulder i kampen for fair vilkår, udtaler Signe Lærke Børsting.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...