Håndværkerdag hos Trigon: Der serveres is og pølser
Nedtællingen til Trigons store Håndværkerdag lørdag 21. juni er for alvor gået i gang. Trigon bestræber sig på igen at lave et arrangement, som tiltrækker hele familien - ikke mindst børnene.
Ligesom sidste år stiller Mogens Pølsevogn op med gratis pølser, brød og sodavand, og Hjem-IS har gratis is.
Derudover er der børnevenlige workshops, hvor børnene kan prøve lidt af hvert fra håndværkerbranchen og få beskidte fingre!
Af nye tiltag i år kan nævnes en lastbilsimulator, og så kan man se en svejserobot i aktion. Der endvidere en gravemaskine fra Liebherr, som børnene kan få lov til at prøve.
Der er skattejagt for alle børn, hvor der er ni fine skattekister. De heldige vindere får præmier fra Bygma, Palads Teatret, Uggerhøj Frederikshavn, KiDS Coolshop/Kære Børn Frederikshavn, Farm Fun, Frederikshavn Svømmehal og Café Hyggestunden, Palmestrandens Ishus & Ishuset ved Møllehuset, Flying Tiger Frederikshavn, Big Dollar Frederikshavn, McDonalds Frederikshavn samt A/S Trigon.
Der kommer hele tiden flere virksomheder, som deltager i Håndværkerdag 2025. Senest har Soft og Teknik, KS Maskinteknik, Everllence og Hytek meldt deres ankomst.
Håndværkerdag 2025 finder sted fra kl. 10.00-14.00 hos Trigon på Knivholtvej.