Gå til hoved-indhold
03. februar 2026 - kl. 00.02

Karsten Holm synger Kim Larsens sange og fortæller noget af historien i Gærum

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Torsdag 26. februar kl. 18.30 synger, spiller og fortæller Karsten Holm "HISTORIEN OM KIM LARSEN", og det gør han i Gærum Kirke.

 

Kim Larsen fik sit gennembrud i 1969 med gruppen Gasolin, og siden slutningen af 70'erne har han været Danmarks førende og bedst sælgende sanger og komponist.

Da han startede i begyndelsen af 70´erne, var han én af de kunstnere, som man enten ikke kunne fordrage eller elskede. Alt dette er ændret i dag. Alle elsker Kim Larsen - ung som gammel. Derfor er tiden også moden til at lave et sangforedrag, der hylder ham.

Karsten Holm har sunget Kim Larsens sange i mange år, og det var ikke svært at sammensætte materialet til dette sangforedrag, og så har han altid haft visse fortrin for af give den som Kim Larsen, nemlig flaben/munden. Og Karsten Holm kan ramme tonen, så man kommer i tvivl, om det er Larsen selv.

Ud over sangene og musikken vil Karsten Holm også fortælle historien om Kim Larsen. Publikum kan glæde sig til gode sange fra "Langebro", "Maria" til nyere som "Dengang da jeg var lille".

Udover at synge sine egne sange har Kim Larsen også gennem hele karrieren fortolket andres sange, f.eks. med "Sange fra glemmebogen", som der også kommer et par stykker af i Gærum Kirke. Når Kim Larsen fortolker en sang, lyder det altid, som han selv havde skrevet den.

Eksempler fra repertoiret:  
• Langebro 
• Masser af succes 
• Dengang da jeg var lille 
• Papirsklip 
• Den første gang jeg så dig 
• Kvinde min

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...