Gå til hoved-indhold
09. december 2025 - kl. 00.12

Kommunalvalget 18. november 2025 - set i et demokratisk perspektiv

  • 1 af 1
Af  Jens Christian Larsen

Demokratisk Forum for Frederikshavn Kommune vil have et valgsted mere i Frederikshavn by og ønsker at øge medlemstallet i de lokale vælgerforeninger. Det skriver Jens Christian Larsen, Demokratisk Forum for Frederikshavn Kommune, i dette indlæg:

 

Spændingen om udfaldet af det overståede valg til byrådet i Frederikshavn Kommune er nu udløst. Godt to ud af tre vælgere har benyttet sig af deres demokratiske ret og pligt til at vælge et nyt byråd for de kommende fire år. Det nyvalgte byråd har konstitueret sig 1. december med Jon Andersen (V) som ny borgmester.

Det nyetablerede Demokratisk Forum for Frederikshavn Kommune har holdt arbejdsmøde for at analysere valgkampen og valgresultatet set uf fra et demokratisk perspektiv.

Vi har set på stemmeprocenten, der er en vigtig indikator for borgernes engagement i det kommunale selvstyre.

Selvom valgkampen var meget intens og hektisk op til valget med baggrund i, at der skulle ske et borgmesterskifte samt de økonomiske vanskeligheder som havnesagen har bragt kommunen ud i, så gav det sig ikke udslag i en højere stemmeprocent.

Den blev som bekendt 67,5 procent for hele kommunen. 1,7 procent under landsgennemsnittet på 69,2 procent.

Ser vi på variationen i valgdeltagelsen ved de enkelte valgsteder er der stor forskel på de tre højeste: Aalbæk 76,2 procent, Sæby 74,2 procent og Gærum 74 procent og de tre laveste: Dybvad 59,9 procent, Thorshøj 62.2 procent og Frederikshavn by 62,9 procent.

Der er således hele 16,3 procentpoint mellem højeste og laveste stemmeprocent. Det påvirker kommunens gennemsnit meget, at det største valgsted (hele Frederikshavn by) har tredje laveste stemmeprocent.

Ser vi på en anden vigtig indikator for valgresultatet - de blanke stemmer - så er det bemærkelsesværdigt, at antallet ved valget i 2025 er fordoblet i forhold til 2021 – nemlig 413 mod 205 blanke stemmer i 2021.

Demokratisk Forum er ud fra tallene og mange tilkendegivelser under valgkampen overbevist om, at især tre forhold har påvirket stemmeprocenten negativt:

  1. Vælgerne manglede overblik over de enkelte partiers samlede politik/prioritering for de kommende fire år. Vælgerne var i tvivl om, hvordan de individuelle løfter, som de enkelte kandidater  prioriterede, kunne gennemføres økonomisk. Vælgerne følte sig derfor usikre på, hvor troværdige og gennemførlige løfterne i virkeligheden ville være.
     
  2. Borgerne har i indeværende byrådsperiode manglet åbenhed og information om den politiske beslutningsproces. Det gælder især den politiske, administrative og demokratiske håndtering af havnens økonomiske problemer. Det gælder også den seneste store beslutning om at overdrage den operative drift af trafikhavnen til Stena Line for de kommende 50 år.

    Demokratisk Forum deler denne opfattelse af manglende dialog og en involvering af borgerne i den politiske proces forud for en så vigtig beslutning. Vi vil derfor tage initiativ til at borgerne får oplysning om, hvordan aftalen mellem kommunen og Stena er blevet til og hvilke konsekvenser den har for kommunen og Stena Line.
     
  3. Vi vil også tage initiativ til, at det nye byråd får foretaget en beregning af, hvor meget det koster at oprette mindst et valgsted mere i Frederikshavn by med henblik på at øge stemmeprocenten ved fremtidige valg.

I begyndelsen af det nye år vil vi rette henvendelse til de politiske vælgerforeninger med forslag om et fælles initiativ, hvor partierne og Demokratisk Forum i samarbejde gennemfører en kampagne om at øge medlemstallet i de lokale vælgerforeninger med det formål at styrke partiernes demokratiske forankring i befolkningen og dermed opnå en tættere dialog mellem vælgerne og de folkevalgte i valgperioderne mellem valgene.

I dag er kun to-tre procent af befolkningen medlemmer af et politisk parti. Der er brug for et større engagement og et tættere netværk for at opretholde et sundt og levende demokrati.

Demokratisk Forum har i vores endnu korte levetid med glæde oplevet en positiv og konstruktiv interesse for den politiske proces i vores kommune i forbindelsen med den forløbne valgkamp.

Vi oplever interesse og opbakning til det initiativ, som vi har taget for at øge borgerinddragelsen i byrådets beslutninger.

Vi har organisatorisk valgt at  arbejde med en meget flad struktur. Arbejdet ledes p.t. af en arbejdsgruppe på seks medlemmer.

Vi vil desuden oprette en løbende kontakt med de borgere, som har udtrykt interesse for at følge arbejdet i Demokratisk Forum for Frederikshavn Kommune.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...