Kovending: Solsikken skal ikke lukke, men være et heldagstilbud
Politikerne foreslår en kovending, som ikke bare redder fritidsklubben Solsikken i Frederikshavn fra lukning. Politikerne i Børne- og Ungdomsudvalget vil have administrationen til at undersøge, om der i stedet for kan laves et helhedstilbud i Solsikkens lokaler på Toftegårdsvej.
17 børn og unge - alle med særlige behov - er i dag tilknyttet Solsikken, hvis lokaler kun er 11 år gamle.
Administrationen indstillede til politikerne, at Solsikkens aktiviteter blev flyttet til Frydenstrandskolen på Abildvej, men den model var der ikke opbakning til i Børne- og Ungdomsvalget.
- Vi besøgte Solsikken i forbindelse med vores møde, og vi er enige om, at vi beder administrationen om at finde ud af, om vi kan lave Solsikken til et heldagstilbud. Det vil sige, at de også skal gå i skole i Solsikken, siger Christina Lykke (SF), formand for Børne- og Ungdomsudvalget i Frederikshavn Kommune.
I dag begynder flere af børnene dagen i Solsikken, inden de skal køres i skole. Når de er færdige i skolen, skal de tilbage i Solsikken. Denne kørsel er dyr for kommunen.
- Det vil derfor på flere måder give god mening, hvis vi kan lave et heldagstilbud i Solsikkens fine lokaler, men det er ikke sikkert, at det kan lade sig gøre, siger Christina Lykke.
Det er udvalgets opfattelse, at flere børn skal tilknyttes Solsikken, hvis det er muligt at lave et heldagstilbud.
Frederikshavn Kommune vil omorganisere de specialpædagogiske fritidstilbud, så børn og unge får ét integreret specialtilbud på skolen, der inkluderer et specialpædagogisk fritidstilbud, hvortil der ikke kræves særskilt visitation.
Center for Skole, Klub og Ungdomsskole indstillede følgende ændringer fra 1. august 2025:
Specialklub Sct. Laurentius i Skagen (aktuelt 3 elever) omorganiseres til special SFO 2 på Skagen Skole. Udvalget besluttede at oprette en specialklub på Skagen Skole efter Folkeskoleloven (SFO 2).
Specialklub Solsikken i Frederikshavn (aktuelt 17 elever) omorganiseres til special SFO 2 på Frydenstrandskolen (Abildvej). Udvalget sender sagen tilbage til administrationen til en beskrivelse af, om der kan laves et helhedstilbud i Solsikkens lokaler, hvorefter sagen behandles igen.
Specialklub Oasen i Frederikshavn (aktuelt 15 elever) omorganiseres til special SFO 2 på Frydenstrandskolen (Buhlsvej). Udvalget besluttede, at de unge, som går i klub i Oasen, skal være inkluderet i det nye ungehus, som skal laves i Frederikshavn midtby.
Specialklub Hans Aabelsvej i Sæby (aktuelt 0 elever) omorganiseres til special SFO 1 og 2 på Sæbygårdskolen. Udvalget ønsker at oprette SFO 1 og specialklub på Sæbygaard Skoleafdeling efter Folkeskoleloven (SFO 2).