Målet er nået for flertallet uden om Socialdemokratiet: HotSpot lukker. Hvad nu?
Liv Lundholm Pedersen (A) og Anders Brandt Sørensen (A), medlemmer af Udvalget for Børn, Unge og Familier, har skrevet dette indlæg: Så lykkedes det for flertallet. På onsdagens byrådsmøde blev det besluttet, at HotSpot lukker 1. august 2027.
Formanden for Udvalget for Børn, Unge og Familier, Jan Bjeldbak, har længe sagt højt og tydeligt, at han ønsker noget andet end HotSpot. Det ønske er nu blevet til virkelighed. Så tillykke med den del af projektet til flertallet i Byrådet.
Men nu kommer det spørgsmål, som vi mener, er langt vigtigere end den politiske sejr: Hvad skal der ske med børnene, de unge og medarbejderne?
Vi fik på byrådsmødet endnu en gang forsikringer om, at der selvfølgelig fortsat skal være fritidsklub og aftenklub i Frederikshavn By. Det er vi glade for at høre. Men vi mangler stadig at se, hvad det konkret betyder.
Hvor skal børnene og de unge være? Hvordan sikrer vi plads til dem, der har brug for noget særligt? Og hvad skal der ske med de dygtige medarbejdere, som i dag er med til at skabe HotSpot?
Vi synes, at både børn, unge, forældre og medarbejdere har ventet længe nok på de svar.
Under byrådsdebatten blev vi noget overraskede over at få at vide, at der gennem længere tid har været arbejdet med alternativer til HotSpot, uden at vi som udvalgsmedlemmer har været en del af det arbejde.
Vi er derfor ærgerlige over, at vores politiske uenighed tilsyneladende har betydet, at vi ikke er blevet inddraget eller orienteret om arbejdet med fremtidens klubtilbud. Det betyder også, at vi i dag ikke ved, hvilket alternativ flertallet har arbejdet sig frem til. Vi ved dog med sikkerhed, at det ikke er blevet aftalt på udvalgsmøderne – hvor tingene nu ellers skal til at foregå. Vi har nemlig mødt op til alle.
Nu er beslutningen om HotSpot truffet. Men vi vil fortsat kæmpe for at børnene og de unge får et godt fritidstilbud, og at de medarbejdere, der gennem mange år har opbygget relationer, erfaring og faglighed i HotSpot, bliver tænkt med i det, der skal komme. Vi ønsker ikke, at værdifuld viden og stærke relationer bare forsvinder, fordi man politisk har besluttet at organisere området anderledes.
Så nu vil vi gerne se planen. Ikke flere løfter om, at der snart kommer noget. Ikke flere forsikringer om, at der selvfølgelig skal være en klub.
Men en konkret plan, som børn, forældre, medarbejdere og resten af byrådet kan forholde sig til. For flertallet har fået deres ønske opfyldt. HotSpot lukker. Og hvad så nu?




































