Gå til hoved-indhold
18. december 2025 - kl. 18.12

MEGA GRAN POP: Mega-børneshows til februar med 3.500 deltagere

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

I ugerne op til DR’s Melodi Grand Prix og MGP i Frederikshavn bliver alle børn fra daginstitutioner og indskolingen inviteret til: MEGA GRAND POP 2026 i Skagen, Sæby og Frederikshavn. 

Det bliver tre dage med sprudlende børneshows fyldt med musik, bevægelse, fællesskab og nykomponerede sange.

- Projektet er utroligt spændende at være en del af, siger danseinstruktør Sabina Pedersen fra Dance Studio Frederikshavn.

Sammen med sit dansecrew New Kids har hun været i fuld gang med at koreografere seje danse til showet. Hun fortæller, at hele processen har været spændende, og at de får lov til at prøve noget anderledes.

- Vi glæder og rigtigt meget til februar, hvor det går løs, og til at se en masse glade børn til et fedt show.

Og netop dans, sang, deltagelse og børnenes egne kreative påfund, er indbygget i showet.

MEGA GRAND POP er et lokalt produceret børneshow med helt ny musik af primært nordjyske artister. Showet er en sideevent til Frederikshavns værtskab som Årets Grand Prix By 2026.

- Vi glæder os til at byde børnehavebørn og indskolingselever velkommen til en dag, der ikke bliver helt ligesom alle andre dage, udtaler Dennis Kristian Larsen og Jens Ole Amstrup fra Arena Nord, der sammen med musikere, tekstforfattere, artister og landsdækkende organisationer har skabt det nye showformat.

Næsten 3.500 børn er tilmeldt som deltagere. Børnene er fra private og kommunale institutioner og skoler i hele kommunen.

Der er i denne uge udsendt materiale til alle deltagende skoler og daginstitutioner med online adgang til musik, videoer med danse, tekster til sangene og grafisk materiale - så alle kan forberede sig og være klar, når der skal danses og synges i februar 2026.

Alle børn deltager gratis.

MEGA GRAND POP er støttet af Spar Nord Fonden, DPA/Danske Populæt Autorer, Koda Kultur og Arena Nord.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...