Ny Qigong-uddannelse i Vendsyssel: Fra modig opvisning i Bangsbo til næste hold i Sindal
Lørdag 1. august kl. 15.00-18.00 er der introdag til Qigong og en ny instruktøruddannelse i Qigong. Det er Gertie H. Sandfeld, der i Sindal inviterer indenfor til en spændende introduktion i personlig udvikling.
- Måske lagde man mærke til de rolige, flydende bevægelser og den særlige atmosfære af fordybelse under årets Bangsbo Blomsterfestival i Bangsbo Botaniske Have. Det var det allerførste hold af kommende Qigong-instruktører, der modigt trådte frem og delte deres passion med de mange gæster. Nu ruller succesen videre, og der er netop åbnet for tilmelding til et helt nyt hold i Sindal, fortæller Gertie H. Sandfeld og tilføjer:
- Gæsterne til Bangsbo Blomsterfestival fik sig en helt særlig og sanselig oplevelse, da det nuværende hold af Qigong-elever lavede en imponerende opvisning under åben himmel. Det kræver sit mod at stille sig op foran et stort publikum og vise den ældgamle kinesiske bevægelseskunst, men for deltagerne var det en unik mulighed for at mærke Qigong-energien i fuldt flor – og responsen fra publikum var ikke til at tage fejl af. Den dybe ro og styrke smittede af på hele haven.
Nu gør Gertie H. Sandfeld klar til at byde et nyt hold velkommen til en transformerende rejse, der strækker sig over 10 måneder.
De Fem Elementer: En rejse i krop og sind
Den intensive instruktøruddannelse, som foregår i Danmarksgade i Sindal, bygger på principperne fra Traditionel Kinesisk Medicin (TCM). Uddannelsen følger naturens egne skift via de fem elementer: Jord, Metal, Vand, Træ og Ild.
- Over seks intensive weekends dykker deltagerne dybt ned i både den teoretiske forståelse af kroppens meridianer og organer, og den praktiske udførelse af de smukke Qigong-serier. Målet er ikke blot at give deltagerne en solid karrierevej som professionelle instruktører, men i høj grad også at skabe personlig balance, øget kropsbevidsthed og indre ro. Uanset om man drømmer om at leve af at undervise, vil supplere sin nuværende behandlerpraksis, eller blot ønsker at dykke dybt ned i sin egen sundhed og energi, så er der plads her. Det nuværende hold har vist, hvor stærkt et sammenhold og hvor stor en personlig udvikling, man opnår på de 10 måneder, understreger Gertie H. Sandfeld.
På dagen kan man høre mere om uddannelsen, lære om de fem elementer og møde andre, der deler samme interesse for sundhed og østlig filosofi.
Da der er begrænsede pladser, er tilmelding nødvendig. Send en SMS med dit navn til Gertie H. Sandfeld på tlf. 4216 0945.
Det nye uddannelseshold (2026/2027) starter i midten af august, hvor der tages hul på "Jordelementet" og sensommerens energi. Hele uddannelsen koster 14.995 kroner.
- Tag det første skridt mod en ny karrierevej eller find din egen indre styrke, lyder opfordringen fra Gertie H. Sandfeld.




































