Gå til hoved-indhold
23. august 2025 - kl. 10.08

Patrick cykler 760 kilometer og samler ind til Scleroseforeningen

  • 1 af 1
    Patrick Kinch, som er fra Frederikshavn, begyndte cykelturen lørdag morgen på Grenens parkeringsplads.
Af: Michael Frederiksen

Patrick Kinch samler igen i år ind til Scleroseforeningen ved at træde i pedalerne på de danske landeveje. Turen begyndte her til morgen - kl. 7.00 - på Grenens parkeringsplads.

Forude venter 760 kilometer med 4000 højdemeter. Turen går fra Skagen til Amager, og det skulle gerne tage under 30 timer. 

Du kan følge ham live her.

- Jeg forsøger at indsamle så mange penge som muligt til forskning i sclerose og dermed være med til at forbedre tilværelsen for de over 19.000 personer med sclerose og deres pårørende, som kæmper med sygdommen hver dag, siger Patrick Kinch.

Sclerose er en sygdom, som rammer stadigt flere danskere. Hver dag får to nye danskere stillet diagnosen. Antallet af danskere med sclerose er fordoblet på bare 20 år.

- Derfor vil jeg blive utrolig glad, hvis du vil bakke mig og Scleroseforeningen op i kampen for en verden uden sclerose – hvert et bidrag gør en mærkbar forskel, siger Patrick Kinch.

Han har sclerose tæt inde på livet. Familien er blevet ramt af sclerose. Størstedelen af familien bor i Frederikshavn, mens den anden bor i Tønder.

Du kan støtte indsamlingen her. Kl. 10.30 var der indsamlet 2.900 kroner.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...