Skæbnekamp på Fodboldvej: Overlever FfI's førstehold i serie 1?
I dag skal FfI's to bedste fodboldhold spille kvalifikationskampe, og formand Steen Hjelm håber på stor opbakning til FfI-holdene - både hjemme på Fodboldvej og i Flauenskjold.
FfI's førstehold får besøg af Nordens Paris FC fra Aalborg. Det gælder om en plads i serie 1 i foråret 2026. FfI sluttede - efter en imponerende slutspurt - på sjettepladsen i serie 1, mens Nordens Paris FC blev nr. to i serie 2.
- Vi har på fornem vis kæmpet os tilbage og så skal vi altså også vinde den afgørende kamp, udtaler Steen Hjelm.
Kampen er flyttet fra Frederikshavn Stadion (DRINX Arena) til Fodboldvej (M.A.R.S. Arena), fordi stadion er for våd.
Dommer Michael Karstenskov fløjter kampen i gang kl. 13.00. Nordjyske Bank sørger for, at der er gratis entre til kampen.
Der grilles pølser, som kan købes, og DRINX er den glade giver af drikkevarer.
FfI's andethold skal - ligeledes kl. 13.00 - møde Flauenskjold IF på udebane. Her gælder det en plads i serie 2 i foråret 2026. FfI sluttede på andenpladsen i serie 3 i efteråret, og med en flot 4-2-sejr i tirsdags ude over IF Fremad Nørhalne er FfI nu klar til en spændende kamp i Flauenskjold.
I Sæby skal IF Skjold Sæbys andethold spille kvalifikationskamp mod Aalborg Chang kl. 13.00. Her gælder det en plads i serie 3 i foråret 2026.



































