SONO-koret tager hul på julens glæder
Allerede en uge før første advent kan man komme i julestemning i Skagen. Byens musik- og teaterforening har inviteret det prisvindende rytmiske kor SONO fra Aarhus til at give julekoncert i Skagen Kirke.
Søndag 23. november kl. 15 vil det smukke kirkerum blive fyldt med toner fra et varieret repertoire. Der vil være stemningsfulde og velkendte julesange, mikset med mere moderne vokalmusik.
Det bliver en varm, julehyggelig og uformel koncert – et genhør med sange, der er gjort udødelige af kunstnere så forskellige som Tina Dickow, Bing Crosby, Nat King Cole, MØ, Carpark North, Dean Martin og mange andre, lover Skagen Musik- og Teaterforening.
SONO består af godt en snes sangere. Koret har i de seneste år vundet en række prestigefyldte priser, eksempelvis guldmedalje i kategorien "Jazz, Pop, Show" ved European Choir Games i Göteborg i 2019. For blot to måneder siden stod SONO sammen med vokalgruppen Aarhus Vocal Painters øverst på plakaten til Münster Vocal Festival i det nordvestlige Tyskland. Her sang de to aarhusianske vokalgrupper for 800 begejstrede tilhørere.
SONO er kendt for fede, groovy vokalarrangementer, human beatboxing og dygtige solister. Koret ledes af dirigenten Philip Eick, der stammer fra Berlin. Han er uddannet på Det Kongelige Danske Musikkonservatorium og på RAMA Vocal Center.
Adgang til koncerten kan købes på forhånd ved indbetaling af entré-prisen (100 kroner for medlemmer af Skagen Musik- og Teaterforening, 200 kroner for ikke-medlemmer) til foreningens MobilePay-konto 126440.
Unge under 18 år har gratis adgang til koncerten.




































