Tivolifesten i Børnehuset Sæbygårdvej: En dag fyldt med glæde og fællesskab
Traditionen tro blev der igen i år holdt Tivolifest i Børnehuset Sæbygårdvej i Sæby. Det blev en festlig eftermiddag, hvor både børn og forældre samledes til leg, latter og hyggeligt samvær. Med omkring 130 deltagere var der liv og glade dage på legepladsen, som summede af aktivitet og fællesskab.
Børnene kunne boltre sig med et væld af sjove og kreative aktiviteter. Der var glimmer-bar, tattoo-station, hårfarvning og guldgravning – og ikke mindst den populære andedam, hvor gevinsterne bestod af genbrugsgaver, som børnene selv havde medbragt hjemmefra. Legepladsen blev forvandlet til et farverigt univers med sæbebobler og musik, og stemningen var i top.
For de søde tænder var der både slush ice, popcorn og et imponerende kagebord, som blev nydt i fællesskab af både børn og voksne. Det var en dag, hvor alle sanser blev forkælet, og hvor fællesskabet mellem familierne i børnehuset blev styrket.
- Det er en dag, som børnene ser frem til. En rigtig børnefest med underholdning for alle – både vuggestue- og børnehavebørn samt ældre søskende, der nyder at være tilbage i børnehaven for en stund, fortæller Christina Jørgensen fra forældrerådet.
Pædagogisk leder Winnie Thejl Johnsen understreger også betydningen af den årlige fest:
- Tivolifesten er ikke kun en sjov dag for børnene – den er også med til at styrke netværket mellem familierne og skabe en følelse af fællesskab omkring børnehuset. Jeg er dybt taknemmelig for den store opbakning fra forældre og andre pårørende, der deltog og bidrog til den gode stemning. Det betyder rigtig meget for både børn og personale.
Selvom festen sluttede med et par regndråber, var der ingen tvivl om, at Tivolifesten endnu engang havde skabt smil, glæde og gode minder. Børn og voksne gik hjem med varme hjerter og smil på læben – og med forventningens glæde om næste års fest.