Vi skal sætte strøm til ny politisk aftale om grøn energi
Byrådskandidat Jonas Sivesgaard (EL) har skrevet dette indlæg: Som byrådskandidat til valget for Enhedslisten håber jeg, at vælgerne giver mig muligheden for at sætte strøm til den nye landspolitiske aftale om udbygning af sol og vindenergi her i Frederikshavn Kommune.
Den helt store sejr er, at det nu bliver lettere for Frederikshavn Kommune at sætte solceller op på offentlige tage. Enhedslisten har i mange år kæmpet mod det, som har været den store sten i skoen, nemlig reglerne om selskabsudskillelse og kommunal modregning af besparelser fra solcelleanlæg.
Dernæst har vi også tilkæmpet os andre væsentlige sejre i forhandlingerne:
- Bedre økonomisk kompensation og salgsoptioner til naboer til solcelleanlæg samt billig strøm til naboer til både solcelleanlæg og vindmøller.
- Flere penge til at støtte etageboliger, der gerne vil sætte solceller op på deres tage.
- Flere penge til brugerdrevne vedvarende energiprojekter og borgerinddragelse.
Med denne aftale i ryggen vil jeg arbejde for flere solceller på tagene i Frederikshavn Kommune, og for at borgerdrevne vedvarende energiprojekter kan begynde at spire. Jeg vil arbejde for bedre borgerinddragelse og kompensation, samt at der kan komme mere natur i forbindelse med vores udbygning af vedvarende energi.
I Enhedslisten Frederikshavn-Læse ønsker vi at bidrage til en hurtig grøn omstilling som modsvar til klimakrisen, og til at vi i Danmark kan blive energimæssigt uafhængig med grøn strøm. Men vi ønsker, at udbygningen skal være mere demokratisk, hvilket vil sige, at de energianlæg, vi opstiller her i kommunen, i højere grad økonomisk skal komme os borgere i Frederikshavn Kommune til gode.