Gå til hoved-indhold
28. juni 2025 - kl. 08.06

Bekymret borger inden hasteindkaldt borgermøde: Mange ubesvarede spørgsmål

  • 1 af 1
Af  Gitte Brix

Gitte Brix har skrevet dette indlæg forud for borgermødet i dag om "Krudten" i Elling: Der indkaldes til borgermøde lørdag aften i skolernes sommerferie med kun 29 timers varsel - på trods af, at staten har ejet "Krudten" i snart 2 år!!!

Der er mange ubesvarede spørgsmål i lokalområdet. Der er mindre end 300 meter til Elling by. Forsvaret har allerede været ude og opkøbe ejendomme. Der tilbydes, at de kan sidde til leje i "egen" bolig i et år.

Sikkerhedszone
Den nuværende sikkerhedszone har været tilstrækkelig, indtil "Krudten" lukkede, og produktionen blev nedlagt for fem år siden.

Hvad er begrundelsen for, at det nu ikke er tilstrækkeligt?

Skal der ændres i produktionen?

Hvilken betydning har det for den eksisterende VVM-redegørelse?

Hvilke typer produktion skal der være på "Krudten" fremover?

Ekspropriering
Hvor mange ejendomme skal opkøbes?

Er eksproprieringen kun tænkt som sikkerhedszone?

Bliver der bygget ud over det nuværende areal eller kun bygget indenfor det nuværende hegn?

Underjordiske depoter
Er det forsvarligt at have opbevaring og produktion samme sted?

VVM
Forventes der ændret støjniveau?

Vil der være miljømæssige påvirkninger for borgerne i området? Er der andre ting, som spiller ind overfor borgerne i de berømte område?

Skal der foretages en ny VVM-redegørelse?

Trafik
Bliver Langthjemvej lukket?

Hvad med trafikken på Tuenvej?

Skal Tuenvej udvides?

Økonomi
Blev budgettet for "Krudten" godkendt i finansudvalget torsdag? Det fremgår ikke af Folketingets hjemmeside?

Vi er på ferie og først hjemme i aften efter mødet. Håber, at medierne stiller op til borgermødet og dækker det grundigt.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...