Gå til hoved-indhold
19. august 2023 - kl. 13.08

Onsdag begynder en ny skøjtesæson for de absolut yngste løbere

  • 1 af 4
  • 2 af 4
  • 3 af 4
  • 4 af 4
Af: Michael Frederiksen

Fra på onsdag 23. august er der igen mulighed for nye medlemmer til at prøve kræfter af med skøjtesporten, når Frederikshavn Skøjteforening (FSF) byder indenfor til sæsonens første træning for klubbens begynderhold, Skøjteskolen.

Alle børn fra tre år og op har mulighed for at få to gratis prøvetimer, og der er også mulighed for at låne fine hvide kunstskøjter af klubben. Det eneste, man skal huske, er varmt tætsiddende tøj, fingervanter og en cykelhjelm, hvis man er helt ny på skøjter.

FSF’s Skøjteskole har de seneste år været utrolig populær, da der blandt andet er stor fokus på det enkelte barn og barnets niveau. Der er rigtig mange trænere og hold-i-hånd piger på isen til at hjælpe dem, der har brug for en støttende hånd, og børnene mødes på et pædagogisk niveau, der er på bølgelængde med deres alder.

Alle trænerne og klubbens medlemmer gør også rigtig meget ud af, at børnene skal føle sig velkomne og have nogle gode oplevelser, og vigtigst af alt have lysten til at komme igen efter hver træning.

Sæsonens første træninger i næste uge er onsdag 23. august kl. 16.45-17.30 og lørdag 26. august kl. 10.45-11.30, som herefter også vil være de faste træningstider.

Det er muligt bare at møde op i hallen, men hvis man vil være sikker på, at den rette skøjtestørrelse er på lager, kan man med fordel sende en mail til frederikshavnskojteforening@gmail.com.

Al træning foregår i hal 2 i Iscenter Nord, og der er adgang mellem de to haller i den sydlige ende.

FSF har også et voksenhold, der træner på is hver torsdag aften kl. 20.15-21.00. Ved interesse for prøvetimer på voksenholdet, kontakt da næstformand Camilla Thomsen på fsfnaestformand@gmail.com.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...