Gå til hoved-indhold
29. april 2024 - kl. 23.04

Vi skal kæmpe for vores gymnasier

  • 1 af 1
Af  Birgit S. Hansen

Borgmester Birgit S. Hansen (S), Frederikshavn Kommune, har skrevet dette indlæg: Nu rasles der med tal……både på Christiansborg, i Metal og i DI foreslås det, at karakteren for adgang til gymnasier bør være 6 eller 7.

Jeg har sammen med rektoren på Frederikshavn Gymnasium og direktøren på Handelskolen skrevet et indlæg med modargumenter, og jeg har skrevet under på en borgmesterhenvendelse fra provinskommuner til lovgivere, at det kan medføre geografisk skævvridning for børn og unge på vej i gymnasiet, hvis ovennævnte får ret i, at adgangskarakter skal være 6 eller 7 for at komme på handelskole eller gymnasiet. 

LAD mig dog SLÅ fast, at vi kender betydningen af erhvervsuddannelser og slår på tromme for, at vi skal vise, at der er job og karrieremuligheder med erhvervsuddannelse, men “prøwww lig´at hør hææærr”: Hvis karakterkravet på 6 bliver gennemført, vil andelen af elever, der IKKE kan starte på HHX eller STX hos os være (opgjort som tilgangen i august 2023):

Frederikshavn Gymnasium: 14 %
Frederikshavn Handelsskole: 29 %

Hvis karakterkravet på 6 bliver gennemført, vil andelen af elever, der bliver udelukket i en kommunal sammenligning, være:

I Frederikshavn kommune 21 % (konkret 84 elever i årgang 2023) i modsætning til eksempelvis Hørsholm Kommune, hvor det handler om 7%.  

JA til vi skal sikre gode grundskoler, men at vores elever skulle være så anderledes end i feks. Hørsholm eller Frederiksberg - nej, det kan ikke stemme, og derfor bør man også se på det faktum, at der er markant forskel på karaktergivning i landet,  inden vores elever fratages muligheden for at give den gas bogligt i gymnasiet.

Lad os kæmpe for at give vores børn og unge muligheder - ikke fratage dem muligheder ved at indføre et tal, der kan ramme geografisk skævt. 

Det er ikke fair, kære DI, Metal og lovgivere, der med dette vil ramme  vores børn og unge.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...