Gå til hoved-indhold
02. oktober 2026 - kl. 00.10

MENY-ejendom på H.C. Ørsteds Vej i Frederikshavn solgt for over 40 millioner kroner

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

En af Frederikshavns store dagligvareejendomme har skiftet ejer. Colliers har på vegne af K/S H.C. Ørsteds Vej, Frederikshavn, formidlet salget af den 3.179 kvadratmeter store investeringsejendom på H.C. Ørsteds Vej 5 til investeringsselskabet Imbro A/S for mere end 40 millioner kroner.

Der har været dagligvarehandel i ejendommen i mere end 30 år, og i dag huser den den landsdækkende dagligvarekæde MENY, som har en længerevarende lejekontrakt på adressen.

Sælger er K/S H.C. Ørsteds Vej, Frederikshavn, der administreres af Holmsberg Administration, mens køber er det Aarhus-baserede investeringsselskab Imbro A/S.

Om forløbet udtaler Anders Holmsberg fra Holmsberg Administration:

- Vi er meget tilfredse med både resultatet og den proces, der har ført frem til handlen. Ejendommen havde været i markedet gennem en periode, og efter Colliers overtog salgsprocessen, kom der fornyet fremdrift og kontakt til relevante investorer. Det har resulteret i en handel på vilkår, som vi er rigtig godt tilfredse med.

Colliers i Aalborg, der dækker hele Nordjylland, har formidlet handlen og rådgivet sælger gennem salgsprocessen. Ifølge Claus Sondrup, Senior Director hos Colliers, var der et klart investeringsmæssigt potentiale i ejendommen, særligt i kraft af den lange lejehorisont og MENY som stærk, veletableret lejer.

Det er kvaliteter, der står stærkt i det nuværende investeringsmarked. Særligt ejendomme med mere end 10 års uopsigelighed er eftertragtede, fordi de giver investorerne et løbende afkast og en høj grad af forudsigelighed.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...