Gå til hoved-indhold
03. september 2023 - kl. 00.09

Nu kan du donere din pant til Jam Frederikshavn Cheerleaders

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Kunder i Føtex Frederikshavn har nu mulighed for at støtte Jam Frederikshavn Cheerleaders. Føtex har fra 1. september indgået et samarbejde med Jam Frederikshavn Cheerleaders, hvilket betyder, at tomme dåser, flasker og ølkasser kan få stor værdi for foreningen.

Med et enkelt tryk på flaskeautomatens donationsknap kan Føtex Frederikshavns kunder støtte den lokale forening og deres medlemmer, så de fortsat har mulighed for at være aktive i deres fritid.

Det betyder, at når man som kunde i Føtex står foran flaskeautomaten, så har man mulighed for at omdanne sin flaskepant til en direkte ubeskåret støtte til Jam Frederikshavn Cheerleaders.  Det eneste, kunden skal gøre, er at trykke på den særlige donationsknap i stedet for den normale pantknap.

- I Føtex er vi glade for denne mulighed, hvor vi kan støtte nogle af de lokale foreninger og det arbejde, de frivillige i foreningen laver. Det bidrager til, at børn og unge kan have en aktiv fritid og et godt fællesskab. Vi mener, at Jam Frederikshavn Cheerleaders gør en forskel her i lokalområdet, og derfor har vi valgt at give vores kunder mulighed for at støtte dem gennem deres pant. Vi håber, at rigtig mange kunder vil tage godt imod vores initiativ og det samarbejde, vi har lavet med Jam Frederikshavn Cheerleaders, udtaler varehuschef Claus Bøje, Føtex Frederikshavn.

Over 100 Føtex-butikker har indgået lokale partnerskaber, som kunderne kan donere til via pantknappen.

I Jam Frederikshavn Cheerleaders håber alle medlemmerne på, at Føtex Frederikshavns kunder vil donere deres pant fra tomme flasker og dåser i Føtex’ flaskeautomater til deres klub.   

- Vi er meget taknemmelige for samarbejdet med Føtex, da det kan gøre en stor forskel i vores lille forening. Vi arbejder hårdt for hele tiden at forbedre os, både i bestyrelsen og trænerteamet. Vi er en forening, hvor der er plads til alle uanset køn, alder, etnicitet samt sociale og økonomiske ressourcer, og derfor kan et tilskud til klubben via dette samarbejde medvirke til flere initiativer, som aktivt bidrager til foreningens fællesskab, samt som en økonomisk støtte til vores medlemmer, når vi skal til konkurrencer i både ind- og udland. Derudover håber vi selvfølgelig på, at der kommer flere børn og unge til, som vil være en del af vores familie i Jam, siger formand Dennis Jordansen.

I perioden fra 1. september 2021 til 30. august 2023 havde kunderne i Føtex Frederikshavn mulighed for at donerer deres pant til Tordenskioldgarden Frederikshavn.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...