Gå til hoved-indhold
01. april 2024 - kl. 16.04

Rødspætte Cup: FfI Håndbold vandt igen guld i rollen som arrangør

  • 2 af 3
  • 3 af 3
Af: Michael Frederiksen

FfI Håndbold vandt igen en overbevisende guldmedalje, når det gælder gennemførelsen af klubbens internationale ungdomsturnering, Rødspætte Cup, der siden 1976 er blev afviklet i påskedagene.

- Det har været en fantastisk turnering igen med det største antal hold nogensinde. Vi formåede at steppe op med 10 procent og stadig køre med det niveau, som vi plejer, siger Mads Buje fra FfI's Rødspætte Cup-udvalg.

361 hold deltog i Rødspætte Cup 2024. Det er 30-40 mere end normalt. Det øger kravene til arrangørerne, fordi der eksempelvis blev spillet i Dybvad, Østervrå og Syvsten.

- Vi ønsker at udnytte de fysiske rammer, vi har, optimalt. Vi vil ikke sprede os ud over en større geografi, end vi gør nu, fortæller Mads Buje itl Kanal Frederikshavn, mens årets næstsidste finale blev afviklet.

Det var et opgør mellem SEIF og Buxtehuder SV fra Tyskland. Christian Bangs U19-årgang har tidligere vundet Rødpsætte Cup to gange, men mandag eftermiddag tabte SEIF 15-20.

Tyskerne lignede et hold, som afgjorde kampen allerede i første halvleg, men SEIF kæmpede sig flot tilbage og havde ved stillingen 13-14 flere chancer for at udligne. Det lykkedes dog ikke, og til sidst øgede Buxtehuder SV igen afstanden.

- Fair nok. De spiller Final 4 i Tyskland i næste weekend og regner med at vinde. De fleste af vores spillere er førsteårs, så vi satser på at gå hele vejen næste år, siger SEIF-træner Christian Bang med et optimistisk smil.

FfI havde ét hold i aktion på finaledagen. Klubbens U12-drenge vandt B-finalen.

Mads Buje er sikker på, at FfI igen laver et fornuftigt overskud på Rødspætte Cup til glæde for klubbens ungdomsspillere, men han tør ikke på nuværende tidspunkt komme med et konkret bud på, hvor stort det bliver.

Sikkert er det, at FfI afvikler Rødspætte Cup igen i påsken 2025. Det bliver fra torsdag 17. til mandag 21. april.

A-finaler i Rødspætte Cup 2024: 
U12, piger: Bryne HK (Norge) - Buxtehuder SV (Tyskland): 14-10
U12, drenge: Kungälvs HK (Sverige) - SG Neuenhaus/Uelsen (Tyskland): 18-15
U14, piger: AMTV Hamburg (Tyskland) - HK Rygge (Norge): 10-8
U14, drenge: BK Heid (Sverige) - IFK Skövde (Sverige): 19-17
U16, piger: VfL Bad Schwartau (Tyskland) - Buxtehuder SV (Tyskland): 12-19
U16, drenge: IF Hallby Handboll (Norge) - Team Bryne VGS (Sverige): 21-33
U19, piger: SEIF (Danmark) - Buxtehuder SV (Tyskland): 15-20
U19, drenge: Halmstad Handboll (Sverige) - TSV Ellerau (Tyskland): 18-23

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...