Gå til hoved-indhold
28. august 2025 - kl. 01.08

SF vil isolere familieområdet i kommunens budget

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

SF vil isolere familieområdet i Frederikshavn Kommunes budget. Det skal forhindre, at eksempelvis skoleområdet udsultes for at finde penge til det stigende antal børn og unge, der mistrives og ikke kan bo hjemme.

Onsdag aften var der 1. behandling af budget 2026-2029, og torsdag er alle partier indkaldt til det første af mange budgetmøder.

- Famlieområdet skal have sit eget budget, så vi ikke hele tiden skal finde besparelser på det almene område. Når vi bruger færre ressourcer i skolerne, betyder det mindre forebyggende arbejde. Det giver os en regning senere, bemærkede SF's Christina Lykke.

Hun roste i øvrigt borgmester Karsten Thomsen (A) for processen med budgettet, der er anderledes end i Birgit S. Hansens regeringsperiode.

24 ud af 29 byrådsmedlemmer stemte ja til 1. behandlingen af budgettet. Venstres fem medlemmer undlod at stemme, ligesom de har gjort i de respektive udvalg. Venstre har kun fire byrådsmedlemmer, men sygdom hos Peter Sørensen, som nu repræsenterer Det Konservative Folkeparti, betød, at Jørgen Engbjerg (V) var indkaldt som suppleant.

- Tiden må vise, om vi stemmer for, når vi er til vejs ende. I aften undlader vi at stemme. Vi vil lave budget på en anden måde. Hvilke mål og visioner har kommunen? Lad os se mere på tværs og flytte penge fra ét område til et andet, så tingene hænger sammen. Og hvad med at øge vores indtægter? Hvor bliver den debat af?, spurgte Jan Bjeldbak.

Karsten Thomsen forsikrede, at han vil arbejde for et bredt budgetforlig. 

- Det er hele tiden vores mål. Vi er klar til at forhandle, og vi lytter, men vi har selvfølgelig også vores mærkesager, sagde Karsten Thomsen.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...