Gå til hoved-indhold
24. august 2026 - kl. 15.08

Bag uniformen: En drabsefterforskers fortælling

  • 1 af 1
    Martin Wittrup Enggaard fortæller om arbejdet som drabsefterforsker. Foto: Martin Bubandt
Af: Michael Frederiksen

Mød drabsefterforsker Martin Wittrup Enggaard på Frederikshavn Bibliotek onsdag 16. september. Han fortæller om livet bag nogle af de mest alvorlige kriminalsager, mødet med pårørende og de oplevelser, der sætter varige spor.

Hvad gør det ved et menneske at arbejde med drab, når man igen og igen står ansigt til ansigt med død og sorg?

Det ved drabsefterforsker ved Københavns Politi Martin Wittrup Enggaard noget om. Gennem sit arbejde har han mødt nogle af livets mørkeste sider, og det har han sat ord på i digtsamlingerne "Enhver kontakt efterlader spor" og "Endnu et drab".

Onsdag 16. september gæster han Frederikshavn Bibliotek, hvor han fortæller om arbejdet, mødet med de pårørende og om, hvordan nogle oplevelser bliver ved med at følge med hjem.

Når arbejdet følger med hjem
For hvad sker der, når arbejdsdagen er slut, men oplevelserne ikke nødvendigvis er? For Martin Wittrup Enggaard er ord blevet en måde at forstå og sætte ord på nogle af de oplevelser og følelser, der følger med arbejdet som drabsefterforsker.

Det er samtidig omdrejningspunktet for et arrangement, der på overfladen måske ligger langt fra poesi. Men måske er det netop her, poesien kan noget? Det kan sætte ord på det, der er svært at forklare.

Poesi i mange former
Arrangementet er en del af Poesidage, som for sjette år i træk inviterer til oplevelser med poesi på bibliotekerne i Frederikshavn Kommune.

I år er ambitionen at vise, at poesi ikke kun findes mellem to bogomslag. Den kan være rim, remser, rap, digte – og fortællinger om mennesker, liv og oplevelser.

Som noget nyt introducerer Poesidage i år et poesipas, der giver adgang til flere af ugens arrangementer, herunder hovedparten af de arrangementer, der kræver billet.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...