Boliger på havnefront: Positiv stemning på møde
Strandby er klar til, at der skal bygges flere almene boliger på havnefronten. Det er konklusionen efter et velbesøgt borgermøde i aftes i Strandby, hvor både mødets initiativtager, boligforeningen og politikerne gik opløftede hjem.
- Strandby ønsker udvikling, og stemningen var generelt positiv til at bygge fem eller syv etager. Selvfølgelig er der folk, som er imod, men kritikken gik faktisk mere på byggestilen. Vi skal passe på med at bygge i kasser ud mod havnefronten, siger Peter Stokbro.
Han repræsenterer Strandby i Frederikshavn Kommunes Distriktsråd og var initiativtager til borgermødet på Strandby Skole.
Boligforeningen Vesterport forsøgte i 2019 at få godkendt et projekt med 12 etager på hjørnet af Sønder Havnevej og Agervej. Frederikshavn Kommune sagde dog nej. Året efter lancerede Vesterport idéen om at bygge i syv etager. Det var der heller ikke politisk opbakning til. Siden har der været stille om byggeriet på Strandby Havnefront.
Frederikshavn Kommune har afsat godt fire millioner kroner i kommunal grundkapital til byggeriet, men kravet er, at der skal været et godkendt projekt inden udgangen af 2023. Det kan Vesterport ikke nå. Borgmester Birgit S. Hansen var dog klar med en fremstrakt hånd på mødet i aftes.
- Hellere grundigt end hurtigt. Borgermødet viste, at der er al mulig grund til at bevare dialogen, så projektet kan blive realiseret. Men jeg bliver også nødt til at sige, at der skal ikke gå tre år igen uden handling. Vi ønsker fremdrift, og Vesterport må hjem og kigge lidt på deres tegninger, siger Birgit S. Hansen.
Formelt er det Økonomiudvalget, som skal forlænge Vesterports frist, og Peter Sørensen (V) tilkendegav også på mødet, at Venstre er klar til at give boligforeningen længere snor.
Direktør Steen Møller Andersen, Vesterport, glæder sig over den positive stemning på mødet.
- Der er basis for at arbejde videre med projektet. Det er min klare fornemmelse, at Strandby har et ønske om, at der skal ske noget på havnefronten. Vi har selvfølgelig en idé om, hvad vi vil, men nu går vi hjem og gentænker projektet, krydret med nogle af de input, som vi fik på mødet, lover Steen Møller Andersen.
Han hæftede sig personligt ved, at flere gav udtryk for, at første etape rummer så mange boliger ud mod havnefronten som muligt.
Vesterport vil tidligst kunne komme i gang med første etape i 2025/2026.






































