Gå til hoved-indhold
29. januar 2026 - kl. 14.01

- Vi tør og vil diskutere udfordringerne på klubområdet

  • 1 af 1
Af  Jan Bjeldbak på vegne af Venstre og Danmarksdemokraterne i Udvalget for Børn, Unge og Familier

Formand Jan Bjeldbak har skrevet dette indlæg på vegne af Venstre og Danmarksdemokraterne i Udvalget for Børn, Unge og Familier: Anders Brandt Sørensen (ABS) fra Socialdemokratiet og medlem af Udvalget for Børn, Unge og Familier er i medierne med flere holdninger til klubområdet i Frederikshavn Kommune generelt og HotSpot konkret. Jeg havde foretrukket først at tage snakken i udvalget med ABS og de andre udvalgsmedlemmer, men nu vil jeg forsøge at kommentere på ABS’ udsagn her.

Udgangspunktet er, at en opsigelse af driftsoverenskomsten med HotSpot - en selvejende institution i Hånbæk-kvarteret - er på dagsorden på Udvalget for Børn, Unge og Familier. Det var sagen i øvrigt også hos det forrige udvalg i december 2024.

For det første nævner ABS, at Socialdemokratiet ikke har bedt om at drøfte sagen, og dermed stilles der egentligt spørgsmål ved punktets gyldighed. ABS sætter sagen på spidsen med følgende bemærkning: "Det virker helt ærligt som om, at vi allerede skal være på vagt i udvalget, og det bryder jeg mig ikke om. Jeg foretrækker et tillidsbaseret system."

Det undrer mig, at ABS vælger at tage debatten i medierne. Kommentarerne på de sociale medier synes også at vise, at mange nu tror, at der ikke fremover skal være et tilbud til aldersgruppen i Frederikshavn. En borger skriver f.eks.: "Hvor fanden skal de unge snart være i Frederikshavns Kmmune?" Lad mig slå fast, at der selvfølgelig skal være et tilbud til denne aldersgruppe.

ABS’ udsagn er også bemærkelsesværdigt så langt, at socialdemokraterne står alene med det. Udvalgets øvrige medlemmer mener, at udvalget på mødet i januar netop bad administrationen sætte punktet på dagsordenen.

Socialdemokraterne nævner også, at det "ikke nytter noget at gå direkte til en opsigelse af driftsoverenskomsten, før vi har kigget på hele klubområdets fremtid og ikke mindst valgt en placering af et nyt ungehus i Frederikshavn".

Jeg er sikker på, at alle medlemmer af udvalget er enige om, at der skal kigges på hele klubområdet, og at der skal findes alternative placeringer. Det var jo netop derfor, vi bad administrationen sætte sagen på dagsordenen, og derfor skal vi bl.a. snakke om HotSpot.

Har vi besluttet os for at opsige driftsoverenskomsten? Nej, men bl.a. fordi der en ni måneders opsigelsesfrist, skal vi i gang med at diskutere den. På trods af ABS’ udsagn om manglende tillid håber jeg da, at også Socialdemokraterne vil deltage. Der var vel en grund til, at det forrige udvalg havde et lignende punkt på dagsordenen i december 2024. Der er udfordringer, der skal løses.

Baggrunden for en sådan diskussion er også, at det forrige udvalg med socialdemokratisk flertal besluttede at spare på klubområdet. Besparelserne blev efterfølgende bekræftet af byrådet. Det har bl.a. ført til færre medarbejdere i visse klubber. Nu da vi er gået ind i 2026, mærkes besparelsene således i klubberne, og det nuværende udvalg har da også fået flere henvendelser fra bekymrede borgere og medarbejdere. At lytte til disse bekymringer og tage dem alvorligt er endnu et argument for tage sagen op i udvalget. Jeg er også i dialog med andre interessenter, herunder pædagogernes fagforening (BUPL), og jeg synes faktisk, det er seriøst politisk arbejde - ikke et udtryk for manglende tillid.

Men lad mig være ærlig og sige, at vi i Venstre og Danmarksdemokraterne også ønsker at tage klubområdet op til diskussion, fordi det rent faktisk trænger til en grundig gennemgang. Vores mål med denne gennemgang er at få rimelig ensartede tilbud (f.eks. hvad angår normeringer og tilskud) i hele kommunen, men også at etablere tilbud, som f.eks. børn i 4. klasse har lige muligheder for at gøre brug af.

Er du interesseret, kan du også tage et kig på budgettet for de kommende år. Hvis ikke vi gør noget ret hurtigt, skal vi igen næste år skære endnu dybere på klubområdet og ligeså de kommende år. Det er besparelser, vi har arvet fra det tidligere udvalg (med socialdemokratisk flertal). Det fik ABS desværre ikke med i sit indlæg, men jeg ser frem til dialogen med socialdemokraterne om de økonomiske prioriteringer.

Vi kan godt stikke hinanden blår i øjnene - som nogen efter min mening gjorde i valgkampen - og fortælle, at vi på børne- og ungeområdet bare skal fortsætte, som vi plejer. Eller bare fortsætte grønthøsterbesparelserne på mere eller mindre alt uden at prioritere. Venstre og Danmarksdemokraterne lovede noget andet i valgkampen, og det har vi tænkt os at holde ved.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...