FfI Fodbold hylder spillerne, der samlede byen i 1976
Det er 50 år siden, at FfI rykkede op i Danmarks bedste fodboldrække. Det fejrer klubben lørdag 24. oktober, hvor nogle af spillerne fra dengang bliver hyldet på Frederikshavn Stadion.
Når FfI’s førstehold møder Hirtshals lørdag 24. oktober kl. 12.00, er der en ekstra god grund til at komme på DRINX Arena. I forbindelse med kampen bliver nogle af spillerne fra oprykningsholdet fra 1976 nemlig hyldet på banen.
For præcis 50 år siden sikrede FfI sig oprykning til 1. division, som dengang var Danmarks bedste fodboldrække. Det skete i Horsens, hvor mange frederikshavnere var taget med for at støtte holdet.
Da spillerbussen kom hjem omkring midnat, stod over 1.000 glade tilhængere klar på Frederikshavn Stadion for at tage imod spillerne. Det blev en aften, som mange stadig husker.
- Vi glæder os til at se spillerne fra dengang og fejre det, de opnåede sammen. Det var stort for klubben og for hele byen. Vi håber, at mange har lyst til at komme på stadion for at give dem en varm modtagelse og samtidig heppe på vores nuværende hold, siger Sten Hjelm Christensen, formand i FfI Fodbold.
En klub, som mange har været en del af
FfI er den ældste og største fodboldklub i Frederikshavn Kommune. Mange har derfor gennem årene haft deres gang i klubben – som spillere, trænere, frivillige, tilskuere eller som familie til dem på banerne.
For nogle vil jubilæet derfor vække minder om kampene og stemningen fra dengang. For andre bliver det en anledning til at høre historierne og møde nogle af de spillere, der var med.
- FfI har været en del af mange menneskers liv, og det vil vi gerne blive ved med at være. Vi vil gerne være en klub, der har betydning for byen og kommunen, og hvor både børn, unge og ældre føler sig hjemme. Derfor betyder det også noget at holde fast i vores historie og de mennesker, der har været med til at skabe klubben, mener Sten Hjelm Christensen.
FfI håber på god opbakning på stadion og en dag med fodbold, gensyn og gode historier. Og ikke mindst et stort bifald til spillerne, der for 50 år siden gav hele byen noget at fejre.




































