Gå til hoved-indhold
12. april 2024 - kl. 00.04

FIK henter ny fuldtidsansat sportschef i Aalborg Ishockey Klub

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

33-årige Nicholai Sørig bliver ny sportschef i Frederikshavn Ishockey Klub. Han kommer senest fra en stilling som fuldtidsansat træner i Aalborg Ishockey Klub.

Da FIK's nuværende sportschef, Henrik Christiansen, ønsker at gå på efterløn til september, har der siden efteråret været en spændende proces i gang med at finde den rette sportschef i FIK.

- Derfor glæder det os rigtig meget, at vi i dag kan offentliggøre, at vi har skrevet kontrakt med Nicholai Sørig som klubbens nye sportschef. Nicholai er en udadvendt og positiv person, som vi er sikre på, vil falde rigtig godt til i Frederikshavn, og vi glæder os til det kommende samarbejde omkring klubbens drift, strategier og udvikling, udtaler FIK's formand, Søren Klyvø.

33-årige Nicholai Sørig kommer med en solid ishockey-erfaring. Han har været indenfor sporten i 25 år fra han selv begyndte som spiller, og senest som fuldtidsansat træner i Aalborg Ishockey Klub, hvor han i denne sæson har været træner for deres U16, U18.2 og Divisionshold. I en årrække har Nicholai også tidligere været unions- og ungdomslandstræner for Dansk Ishockey Union, og han kommer derfor med erfaring både indenfor dansk og international ishockey. Han er ansat i FIK fra 15. juli 2024.

Nicholai Sørig bor med sin kone og to børn i Vadum og er uddannet pædagog.

- Vi ser meget frem til det kommende samarbejde og planlægger en officiel velkomst til vores nye sportschef i forbindelse med FIK’s standerhejsning i august. Og vi håber, at alle i og omkring klubben vil tage godt imod ham, udtaler Søren Klyvø.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...