Gå til hoved-indhold
18 november. 2023

Gallapremiere i FilmMaskinen: Alt udsolgt i Palads Teatret

  • 1 af 2
  • 2 af 2
Af: Michael Frederiksen

Lørdag 25. november bliver Palads Teatret i Frederikshavn fyldt med unge filmmagere og deres familier og venner, når der er premiere på årets fem elevfilm fra FilmMaskinen.

FilmMaskinen er den Nordjyske Filmskole, og her går unge mennesker fra 13 til 25 år og uddanner sig til at lave film.

De unge har hele året arbejdet med at skrive deres egne historier, optage alle scenerne, klippe det sammen og lave lyd på deres film. Og nu er filmene klar til at blive vist for offentligheden for aller første gang.

I år skal der til gallapremieren vises fem film i alt. De første to film har eleverne på holdet “Klaptræet” lavet. Det er elever, der er mellem 13 og 17 år gamle.

De næste tre film er lavet af de unge, der går på FilmMaskinens FGK eller FilmGrundKursus. De elever er imellem 17 og 25 år gamle.

Den Nordjyske Filmskole har eksisteret i 11 år, og der er komme mange filmtalenter ud af skolen allerede. Der er tidligere elever, der har egne produktionsselskaber, én er lysmester på filmset i Sverige, én arbejder på DR Drama, én laver musikvideoer og én skriver manus til computerspil. Fælles for dem alle er, at deres karriere i filmbranchen begyndte på FilmMaskinen i Frederikshavn.

- Vi er stolte af, at vi har et ungt filmmiljø her i byen, og at de unge mennesker klarer sig så godt. Vi håber på, at endnu flere får lyst til at uddanne sig til at lave film og kan se mulighederne i det, udtaler leder af FilmMaskinen, Thomas Albæk Jakobsen.

Premieren markerer årets afslutning for eleverne.

- Det er altid noget særligt for eleverne at se deres egne film på det store lærred. Og i år er det en ganske særlig oplevelse, da vi skal være i sal 1 i den nye biograf her i Frederikshavn. Den har jo et af Nordens største lærreder, så det bliver virkelig noget særligt, siger underviser og daglig ansvarlig i FilmMaskinen, Mads Palm Jensen.

Efter premieren sender eleverne deres film ud til filmfestivaler i hele verden, og der plejer også at være nogle af filmene, der vinder nogle fine priser. De mange unge filmmagere skal også ud at finde fodfæste i filmbranchen, og flere af dem er allerede godt på vej og har haft arbejde på forskellige filmproduktioner.

- Når produktionsselskaberne fra Aarhus eller København skal optage deres film eller serier i Nordjylland, så ringer de som regel til os i FilmMaskinen for at høre, om vores elever kunne tænke sig at arbejde i den periode, der skal filmes i Nordjylland. Derfor har flere af vores elever været enten i praktik eller haft arbejde på flere forskellige filmproduktioner allerede imens, de går her på skolen. Blandt andet var flere af dem tilknyttet produktionen, da TV-serien Oxen var på set i Frederikshavn sidste efterår, fortæller Mads Palm Jensen.

Det er desværre ikke muligt at få en billet til premieren i år, da der er fuldstændig udsolgt. Så hvis man er interesseret i at se årets elevproduktioner, må man vente til de bliver tilgængelige via FilmMaskinens hjemmeside. Hvis man er nysgerrig efter at se de film, der er lavet tidligere år, så ligger alle FilmMaskinens elevproduktioner på Youtube.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...