Gå til hoved-indhold
24. juli 2023 - kl. 00.07

Masser af ledige ladestandere i Skagen i sommerferien

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Der er tilsyneladende alligevel ikke mangel på ladestandere til elbiler i Skagen. Det var ellers et stort samtaleemne for nogle uger siden, men stikprøver, som Kanal Frederikshavn har foretaget, viser, at der er ledig kapacitet.

Senest viste en gennemgang søndag aften af alle offentligt tilgængelige ladestandere, at der var over 40 ledige af slagsen i Skagen. Mange af dem havde endda været ledige i adskillige timer.

Kl. 23.00 var det syv-ni timer siden, at fire Clever-standere ved Grenens parkeringsplads havde været i brug. Ved Skagen Rådhus er der seks Clever-standere, og fire af disse var ledige. Clever har desuden fire standere ved MENY på Doggerbanke - tre af disse var ledige.

Ved Skagen Kultur- og Fritidscenter er der seks E.ON-ladestandere. Fem af dem var ledige. E.ON har også et par ladestandere ved Skagen Station, og begge var ledige. Til gengæld var de to Clever-ladestandere ved stationen optaget.

Monta har fire ladestandere ved Skagen Station. Prisen i aftes var 2,30 kr./kWh. Alle fire var ledige. Det samme gjaldt Montas to ladestandere ved henholdsvis Hotel Petit, Hotel Strandly og Skagen Kultur- og Fritidscenter samt den ene af to på Brøndums Hotel.

Jeckels Hotel i Gl. Skagen råder over seks Sperto-ladestandere. De var alle ledige. Det samme var tilfældet med fire Spirii-ladestandere hos Poul Eeg Camping på Bøjlevejen.

Der er flere muligheder for at danne sig et overblik over den aktuelle situation. Man kan blandt andet bruge appen Plugsurfing eller hjemmesiden https://chargefinder.com.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...