Gå til hoved-indhold
16 november. 2023

Nyt topmoderne rangesystem til Frederikshavn Golfklub

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Som den første golfklub i Vendsyssel investerer Frederikshavn Golfklub 600.000 kroner i et nyt range-system, der inkluderer en ny boldmaskine, opdateret boldvasker og et opsamlersystem med en ny robot. Samtidig introducerer golfklubben spritnye bolde på Driving Range (træningsbanen), hvilket giver en ekstra dimension til oplevelsen.

 - Træningsdelen i golf bliver mere og mere vigtig for den enkelte, og derfor er det vigtigt, at vi som klub tilbyder vores medlemmer og gæster gode mulighder på dette område, udtaler Phillip Larsen, klubbens professionelle træner.

Det nye opsamlersystem bliver indkøbt fra RangeServant, som er en velrenommeret aktør inden for rangefaciliteter.

- Vi er p.t. ved at gøre klar til det nye system, som med vasker og robot kræver rent vand og mere strøm. Derfor graver vi vand, el og fiber ned til rangen. Med internet på rangen er vi sikret fremadrettet til nye initiativer, der måtte komme, siger Phillip Larsen.

Investeringen står klubben i godt 600.000 kroner. Den er skaffet gennem fonde og egenbetaling. Frederikshavns Kommunes anlægsfond har også ydet støtte.

- Vi glæder os til at have flotte og rene bolde, da de bliver vasket hver gang, de bruges. Miljømæssigt går vi også den rigtige vej. Vi overgår fra at samle bolde med en dyr dieselslugende traktor til at klippe og samle med små eldrevne robotter. Dette skåner miljøet, og vi sparer mandetimer, som vi kan bruge til at forbedre banen på andre punkter, forklarer Phillip Larsen.

Du kan se det nye system her.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...