Rock i Frederikshavn inviterer til Weber-fest
Rock i Frederikshavn-arrangørerne og XL Byg - Elling Tømmerhandel A/S inviterer alle koncertgæster til Frederikshavns største FORFEST ved Knivholt Hovedgaard lørdag 13. juni kl. 11-13.
Det er ikke kun musikprogrammet, der ændrer sig fra år til år til Rock i Frederikshavn. Forrige år ændrede rammerne sig også markant ved flytningen af koncertpladsen til mere intime rammer på gårdspladsen, og sidste år udvidede arrangørerne med en FORFEST. Successen gentages i år.
- Vi vil gentage successen i år og endnu en gang lave Frederikshavns største Rock i Frederikshavn-FORFEST. Det bliver en fest for alle. Vi flytter forfesten over til søen ved Freddy's Bar-teltet, hvor vi serverer en lækker Weber Grill Buffet og fri fadøl eller sodavand og live musik til maden for kun 175 kroner pr. snude. Vi ved, at det er har været en tradition for mange af vore gæster at mødes med venner inden koncerten, og dem vil vi gerne lave en fest for, fortæller Casper Høgsted, Sportens Venner & Kvissel-Ravnshøj Idrætsforening.
- Weber Grill Buffeten arrangerer vi i samarbejde med XL Byg - Elling Tømmerhandel, som har en af Nordjyllands største Weber-afdelinger og nogle meget grill-kyndige medarbejdere, blandt andet Søren "Weber" Jensen til at holde gang i kullene, fortsætter Casper Høgsted.
Festen begynder kl. 11, og kl. 13 lukker forfestpladsen. Arrangørerne har i første omgang sat 500 FORFEST-billetter i salg, som kan købes på www.rockifrederikshavn.dk.





































