Standerhejsning med indvielse af ny bådebro
Frederikshavn Roklub har netop haft standerhejsning, hvor en ny bådebro blev indviet.
I formanden Andrea Welzels tale sagde hun, at i år var det en ganske særlig standerhejsning, idet et stort ønske for klubben var blevet opfyldt. I flere år har man ønsket sig en ny bådebro, og hun var derfor glad for, at klubben nu kunne tage en ny i brug.
Der var flere nyheder fra formanden, idet man foruden den nye bådebro også har fået en ny køresliske til at køre bådene i vandet fra. Den gamle sliske var omkring 25 år gammel og derfor moden til udskiftning. 
- Det har været en lang proces at komme så langt. Det er næsten to år siden, vi begyndte at lede efter ny bro og køresliske, og vi fandt heldigvis leverandører her i nærområdet. Broen er lavet af Marinedesign i Hirtshals, og køreslisken er leveret af det lokale firma OPS, nok bedre kendt som Oscar Petersen & Søn A/S. Trædækket til broen er også lavet af en lokal leverandør, nemlig FGU i Elling, siger klubbens materialeforvalter Peter Emil Pedersen.
Roklubben har haft et fortrinligt samarbejde med leverandørerne hele vejen igennem.
- Det er jo, især hvad angår køreslisken, ikke en standardvare, så det er dejligt, at vi gennem hele forløbet har haft leverandørerne tæt på, idet der skulle laves flere ændringer undervejs, men nu er de leveret, og vi glæder os, til at tage dem i brug, siger Peter Emil Pedersen.
Sådan et par størrelser er ikke gratis. De koster lige i underkanten af 300.000 kroner.
- Vi er en lille klub med omkring 50 aktive medlemmer, og økonomisk havde vi ikke kunnet løfte opgaven, hvis vi ikke havde fået støtte fra forskellige fonde. Vi har fået støtte fra Veluxfonden på hele 75.000 kr. Fra Spar Nord Fonden, Sparekassen Danmark og Nordea Fonden har vi fået 25.000 kroner fra hver, og Jubilæumsfonden har bidraget med 5.000 kroner. Yderligere har vi fået 30.000 kroner fra DIF Fonden, og Frederikshavn Kommunes anlægsfond har ydet en støtte på 35.000 kroner, så vi har fået en samlet støtte på 220.000 kroner. Det resterende beløb har vi selv kunnet betale sammen med eget arbejde, oplyser kasserer Flemming Hansen.
Han roser fondene, der støtter det lokale idrætsliv med at gennemføre projekter, som klubberne ikke kan løfte på egen hånd.







































