236 indsamlere i Frederikshavn Kommune indsamlede 453.000 kroner
Ved Landsindsamlingen lykkedes det i Frederikshavn Kommune for 236 frivillige indsamlere at indsamle 453.000 kroner til Kræftens Bekæmpelse. Områdeleder Finn Hjortholm takker alle i Frederikshavn Kommune for støtten.
Skagen, Sæby og Frederikshavn med oplandsdistrikter har været godt dækket ind, godt ledet og organiseret af de lokale indsamlingsledere.
- Ganske enkelt: Rigtig flot resultat, som samtidig er nyt rekordresultat for Frederikshavn Kommune, næsten 10.000 kroner mere end den tidligere rekord tilbage i 2024, fortæller Finn Hjortholm.
Selvom de fleste indsamlere meldte om mange lukkede døre, alt for mange, som slet ikke var hjemme grundet konfirmationer med mere og forholdsvis små donationer - der er jo på landsplan mange indsamlinger – ja, så lykkedes det alligevel at få løftet det samlede beløb til det nye rekordbeløb.
- Det er vi meget tilfredse med, og det kan vi alle være stolte af, fastslår Finn Hjortholm.
Han takker borgerne i hele kommunen for deres store opbakning til kræftsagen.
- Samtidig vil jeg også gerne sende en stor tak til alle vores distriktsledere i Frederikshavn, Skagen og Sæby samt vores oplandsdistrikter for en rigtig god indsats med at finde frivillige indsamlere til at gå med indsamlingsbøtterne og bruge deres søndag med os, lyder det fra Finn Hjortholm.
I Frederikshavn by og opland lykkedes det at få et flot fremmøde af frivillige til den årlige indsamling. 126 indsamlere – heraf 72 i Frederikshavn by – var med til at indsamle 242.300 kroner. Sæby og opland indsamlede 112.800 kroner med 67 indsamlere og endelig Skagen og Aalbæk 98.000 kroner med 43 indsamlere.
Det flotte resultat vækker glæde hos de lokale indsamlingsledere, Finn Hjortholm og Charlotte Pape, Frederikshavn, Bente og Jens-Erik Sørensen, Skagen, samt Elin Jakobsen og Allan Nissen, Sæby. De siger samstemmende:
- Det er helt fantastisk, at så mange indsamlere endnu engang valgte at bruge deres søndag på at støtte kræftsagen. Det er bare super godt gået, og vi vil også gerne sige tak til de mange gavmilde borgere i hele kommunen, der tog så godt imod vores indsamlere.
Landsindsamlingen er med til at sikre, at Kræftens Bekæmpelse hvert år kan støtte og udføre kræftforskning med over 400 millioner kroner, tilbyde gratis rådgivning til patienter og pårørende og give håb og hjælp til de næsten 400.000 i Danmark, som lever med eller efter kræft, oplyser foreningen.
Kun tre procent af Kræftens Bekæmpelses indtægter stammer fra det offentlige. Derfor er foreningen afhængig af befolkningens opbakning – både i form af donationer og frivillige indsatser.
Du kan allerede nu melde dig som frivillig indsamler til næste års Landsindsamling 18. april 2027 på indsamling.dk.
FAKTABOKS: Din støtte nytter
For hver 100 kroner af overskuddet fra Landsindsamlingen går:
- 60 kroner til forskning i kræft
- 25 kroner til patientstøtte
- 11 kroner til forebyggelse af kræft
- 4 kroner til administration




































