Gå til hoved-indhold
07. marts 2025 - kl. 00.03

Byrådspolitikere spiller showkamp, når Padel 99 holder åbningsreception

  • 1 af 7
  • 2 af 7
  • 3 af 7
  • 4 af 7
  • 5 af 7
  • 6 af 7
  • 7 af 7
Af: Michael Frederiksen

Nordjyllands dygtigste elitespillere og lokale byrådspolitikere dyster på det blå kunstgræs, når Padel 99 lørdag eftermiddag inviterer indenfor til åbningsreception i Frederikshavns nye padelcenter på Apholmenvej.

Der er åbent hus fra kl. 13.00-17.00, og alle er velkomne.

Det har været muligt at spille på de seks baner i Padel 99 de seneste tre måneder, men det er først nu, at omklædningsrum, lounge og mødelokaler står klar.

- Vi er meget tilfredse med resultatet, og vi glæder os til at vise det frem, siger Jacob Birkkjær, der ejer Padel 99 sammen med Mikal Toft, Henrik Andersen, Allan Kolbro Nielsen og Peter Madsen.

Der har indtil nu været stor efterspørgsel efter at spille på de fem doublebaner og ene singlebane. 

- Vi var selvfølgelig spændte, da vi slog dørene op og åbnede for booking, men heldigvis er frederikshavnerne lige så tossede med padel som i resten af landet, konstaterer Henrik Andersen.

De fem ejere udtrykker også stor taknemmelighed over, at interessen for at være sponsor og samarbejdspartner i Padel 99 er særdeles stor. Det gælder også i forbindelse med lørdagens reception, hvor DrinxSjøbeck er hovedsponsor.

- Vi kan allerede nu se, at virksomheder, foreninger, skoler og institutioner hygger sig i Padel 99, og med lørdagens åbning bliver det fremover også muligt at leje mødelokaler, hvis man har brug for det, siger Allan Kolbro Nielsen.

I forbindelse med lørdagens åbningsreception bliver det muligt at opleve Nordjyllands dygtigste padelspiller. Malthe Nielsen, der bor i Aalborg, men spiller på Skagen/Frederikshavn Padels elitedivisionshold, går på banen kl. 13.30, hvor han skal spille Casper Kjeld, Zvonimir Durkinjak og Allan Kolbro Nielsen, der også er på elitedivisionsholdet.

- De er padel fra øverste hylde, når Malthe Nielsen er på banen, og han spiller spektakulært og med masser af imponerende power. Det er absolut værd at opleve, siger Mikal Toft.

Kl. 14.00 kommer Nordjyllands to bedste damespillere til Frederikshavn. Sabine Pedersen spillede i flere år håndbold for Frederikshavn Fox, inden hun skiftede til Aalborg DH og senere Viborg HK, FCM Håndbold og Randers HK. Som mange andre tidligere sportsfolk er hun nu en passioneret og dygtig padelspiller, som spiller på Viborgs ligahold.

Det samme gør Louise Bødker Lindkvist fra Hjørring, som også besøger Padel 99, og de to dygtige spillere går på banen sammen med Lotte Vestergaard og Anette Andersen, som spiller på Padel 99's 1. divisionshold for damer.

Kl. 15.00 holder Peter Laigaard (UP), formand for Kultur- og Fritidsudvalget i Frederikshavn Kommune, åbningstale, og han bliver assisteret af Christina Lykke (SF), formand for Børne- og Ungdomsudvalget i Frederikshavn.

Når de færdige med at holde taler, skal de spille padel mod byrådspolitikerne Mette Hardam og Thomas Jørgensen (begge V).

- Mette og Thomas kommer fra samme parti, så vi må forvente, at deres samarbejde fungerer fra start. Det er straks værre med Laigaard og Lykke, som jo befinder sig på hver sin side af midten, udtaler Peter Madsen.

Undervejs er der konkurrencer, hvor der er mulighed for at vinde fine præmier.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...