Gå til hoved-indhold
17. juli 2024 - kl. 14.07

Det kan næsten ikke blive værre: Brug for mental opstrammer i byrådet

  • 1 af 1
Af  Knud Leimand

Knud Leimand, Østervrå, har skrevet dette indlæg: Med tanke på historiens gys gennem Europa er der vist behov for en mental opstrammer. Lad det være sagt med samme. Jeg er ikke medlem af noget parti eller for den sags skyld politisk engageret.

Men, for der er et stort men. I uskøn forening bliver hetzen mod borgmester og kommunaldirektør drevet af et had eller modvilje mod at arbejde sammen om og mod et fælles mål.

Nu forfalder man i stedet til at lede efter hullerne i osten eller mistænkeliggøre alle andre, der efter bedste evne forsøger at forvalte det embede og den tillid, de er blevet vist i forbindelse med den demokratiske proces.

Vi skal alle huske, at vi kun er mennesker. Og på den konto har vi lov til at fejle som mennesker. Ikke af ond vilje eller uvidenhed. Men i bestræbelserne på at gøre en forskel til almenvellets bedste.

I den nuværende politiske suppedas med intimidering og mudderkastning så lad mig eksemplificere situationen. Der sidder 30 m/k nødstedte og havarerede i en redningsbåd ude på Atlanten. Jeg er styrmand på båden.

Jeg udstikker kursen og forventer, at alle følger den. Så pludselig bliver der røre på bænkene, hvor årerne skulle skabe fremdrift. Man vil hellere pludre, bagtale fremfor at bringe båden frem mod målet. Og ja, hajerne blev mætte den dag.

Moralen er ordentlighed og værdighed. Nogen har stemt på jer i forventning om, at I i fællesskab skaber fremdrift for Frederikshavn Kommune, Regionen og Danmark. Så gå efter bolden og ikke manden/kvinden.

Brug jeres kræfter og tankegods positivt.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...