Gå til hoved-indhold
112
22. april 2025 - kl. 11.04

Hastighedskontrol ved Arena Nord: Fem klip i kørekortet på en time

  • 1 af 1
Af: Michael Frederiksen

Fem bilister fik et klip i kørekortet på kun en time, da politiet foretog en hastighedskontrol ved Arena Nord på Rimmens Allé.

Arena Nord har hele påsken været "hjemmebane" for FfI's internationale ungdomsturnering i håndbold, Rødspætte Cup, og ifølge politikommissær Michael Karstenskov, leder af Patruljetjenesten Frederikshavn, køres der for stærkt i et fodgængerfelt tæt på Arena Nord.

Politiet besluttede derfor at foretage en hastighedskontrol 2. påskedag fra kl. 13.00 til 14.00, og den bekræftede, at mange bilister kører for stærkt på Rimmens Allé.

- Fem bilister fik et klip i kortet, og det er for meget på kun en time, mener Michael Karstenskov.

Han beretter derudover overordnet set om en "rolig påske" i Frederikshavn Kommune set med politiets øjne.

Der skete lørdag kl. 21.40 et færdselsuheld i krydset Frederikshavnsvej/Hans Baghs Vej/Buttervej i Skagen. En 79-årig mand fra Skagen blev kørt til observation på sygehuset i Hjørring.

Han kørte over for grønt lys på Frederikshavnsvej, men blev påkørt af en 48-årig mand fra Skagen, som kørte over for rødt lys.

Der skete ifølge politiet betydelige materielle skader.

Den 48-årige mand sigtes for at køre over for rødt lys.

Lørdag ved 4-tiden anholdt politiet en 19-årig mand fra Sæby på diskoteket Flying Hirsch i Frederikshavn, som genåbnede i påsken. Den unge mand var i besiddelse af 0,55 gram kokain.

Tre personer er sigtet i påsken for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen. To af sagerne skete lørdag ved 3-tiden i Søndergade i Frederikshavn, mens den sidste fandt sted søndag kl. 02.10 på Havneplads i Skagen.

Påskedagene bød på ét indbrud. Det skete i perioden fredag kl. 21.00 til lørdag kl. 15.00.

Det gik ud over et hus på Gl. Siversletvej i Dybvad. En vindue til soveværelset er brudt op, og der er stjålet en mindre boks med guldsmykker.

Seneste nyheder

Mest læste nyheder lige nu...