Knud-Erik Thrane - fra et hjem med klaver
Mandag 9. oktober fra kl. 14:00-16:00 er der Abildgård eftermiddag i Abildgård Kirke i Frederikshavn.
Denne eftermiddag er det Knud-Erik Thrane, som er pianist og kirkemusiker, der vil fortælle om sin opvækst i Skagen, vejen til at kunne leve af musikken og sin interesse for Folkekirken i går, i dag og i morgen.
Han begyndte allerede som seks-årig med undervisning på klaver og blev som 14-årig henvist til undervisning hos organisten i Skagen Kirke. Der gik dog flere år inden han fik den endelige organisteksamen i 2015.
Musikken har altid været en del af Knud-Erik Thranes liv, men først for 20 år siden blev det til en fuldtidsbeskæftigelse. Knud-Erik Thrane fortæller om alle de spændende musiske opgaver, som har gjort musikken til ikke kun en levevej, men også en livsstil.
Eftermiddag byder også på fællessang og musikalske indslag af Knud-Erik Thrane.
Arrangementet koster 40 kroner, inklusiv kage og kaffe.